Oprysk z drożdży na mszyce. Wystarczą tylko trzy składniki, by skutecznie pozbyć się szkodników

Szkodniki, w szczególności mszyce, atakujące nasze ogrody są prawdziwą zmorą. W walce z nimi nie musimy jednak sięgać po silne środki chemiczne. Okazuje się, że oprysk z drożdży działa na nie równie skutecznie. Jak go przygotować i jak stosować drożdże na mszyce, by pozbyć ię ich raz na zawsze?

Szukasz sprawdzonych porad ogrodowych? Więcej podobnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mszyce są ogromnym utrapieniem dla ogrodników. Te małe owady atakują roślinę, wysysając sok z liści, co doprowadza do jej obumarcia. By się ich pozbyć, nie trzeba od razu sięgać po silne środki chemiczne. Okazuje się, że równie skuteczny w walce ze szkodnikami jest ekologiczny oprysk z drożdży. Do jego wykonania wystarczą zaledwie trzy składniki, które znaleźć można w każdym domu.

Zobacz wideo Z tym mykiem pozbędziesz się owadów z domu. Pomogą ci w tym drożdże i cukier

Jak rozpoznać, co atakuje nasze rośliny? Objawy inwazji mszyc

Mszyce mogą mieć kolor zielony, pomarańczowy lub czarny. Są niewielkie, mają zazwyczaj od dwóch do pięciu milimetrów i charakterystyczny wydłużony kształt. Znaleźć je można najczęściej na spodzie liści i na łodygach. Rozmnażają się bardzo szybko, dlatego nie powinniśmy zwlekać z działaniem.

Oprysk z drożdży — ekologiczny i skuteczny środek ochrony roślin

Drożdże piekarskie przydają się nie tylko w kuchni. Wykorzystuje się je również w ogrodach, np. jako nawóz czy do oprysku przeciwko szkodnikom i chorobom grzybowym. Drożdże tworzą barierę ochronną, która pozwala zabezpieczyć nasze rośliny przed atakiem nieproszonych gości. Odżywiają kwiaty i przyspieszają ich wzrost, dlatego oprysk z nich warto stosować nawet zapobiegawczo. 

Jak wykonać oprysk z drożdży? Wystarczą tylko trzy składniki

Aby zrobić oprysk z drożdży, potrzebujemy 100 g świeżych drożdży piekarskich, które następnie rozpuszczamy w 5 litrach wody o temperaturze pokojowej. Do mieszanki dodajemy kilka kropli mydła w płynie i odstawiamy na co najmniej dwie godziny. Po tym czasie tak przygotowaną mieszankę przelewamy do spryskiwacza. Opryskujemy rośliny dokładnie, zarówno wierzchnią, jak i spodnią część liści. Opryski wykonujemy raz w tygodniu w okresie wegetacyjnym. W przypadku poważnej inwazji możemy go powtarzać co kilka dni. Oprysk możemy również stosować do ochrony roślin doniczkowych. Wtedy jednak warto pamiętać o spłukiwaniu martwych owadów z liści.

Więcej o: