Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Chyba każdy, kto interesuje się roślinami doniczkowymi, przyzna, że ich pielęgnacja nie należy do najprostszych zadań. Każdy kwiatek, drzewko, czy nawet kaktus ma inne wymagania co do wilgotności lub nasłonecznienia. Z tego powodu, bardzo łatwo jest pomylić się przy ich doglądaniu, skutkiem czego są niepożądane zmiany w wyglądzie roślin – takie jak np. brązowe końcówki liści. Czym tak naprawdę są te odbarwienia oraz jak im zapobiegać i ewentualnie się pozbyć? Znamy kilka sprawdzonych sposobów.
Najczęstszym powodem pojawienia się brązowych plam na końcówkach liści jest niski poziom wilgotności powietrza. Nawet jeśli regularnie podlewasz rośliny, te i tak mogą w pewnym momencie wyglądać na wysuszone. Jak temu zaradzić? Jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup nawilżacza powietrza. To małe urządzenie nie tylko pomoże zadbać o kwiaty, a także pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie. Zbyt sucha atmosfera może wpłynąć na bóle głowy i kaszel oraz skutecznie przyczynić się do przesuszania roślin doniczkowych. Najtańsze nawilżacze kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych, jeśli jednak nie chcesz inwestować w sprzęt tego typu, to równie skutecznym sposobem jest zraszanie listków tzw. miękką wodą o niskim stężeniu węglanu wapnia i innych jonów. Przed użyciem tego rozwiązania, sprawdź najpierw, czy wybrana roślina lubi bezpośredni kontakt z wodą – w przypadku niektórych, możesz w ten sposób zaszkodzić ich rozwojowi.
Kolejnym sposobem na brązowe końcówki liści jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym znajdują się rośliny. Chłodna bryza może przynieść zbawienne skutki dla listków wielu "mieszkańców" doniczek. Jednak i przy tym rozwiązaniu musisz zachować umiar – zbyt intensywny chłód może zaszkodzić roślinom, zwłaszcza tym ciepłolubnym. Dobrym pomysłem jest także... suszenie mokrych ręczników na kaloryferze. Równie dobrze sprawdzi się w tym pojemnik z wodą postawiony na grzejniku. Para wydostająca się z ogrzewanych materiałów osiada na liściach i skutecznie je nawadnia. Oczywiście te sposoby nie są tak efektywne jak nawilżacz powietrza, jednak w wielu przypadkach poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi roślinami.