Czyszczenie kostki brukowej. Poznaj niezawodny sposób na szybkie pozbycie się mchu i chwastów

Kostka brukowa to często wybierany przez Polaków materiał do wyłożenia podjazdu, chodnika czy ścieżki w ogrodzie. By wyglądała estetycznie, konieczne jest jej regularne sprzątanie. Do czyszczenia kostki brukowej możemy wykorzystać produkty, które mamy w naszej kuchni.

Po więcej sprawdzonych porad ogrodowych zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Do czyszczenia kostki brukowej wcale nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi. Wystarczy miotła do zamiatania piachu i liści oraz szorstka szczotka do trudniejszych zabrudzeń i wąż ogrodowy. Natomiast do usunięcia chwastów czy mchu można wykorzystać szczotę ze stalowym włosiem albo… ocet. Ułatwi on również umycie kostki brukowej. Jak to zrobić?

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Czyszczenie kostki brukowej z brudu i mchu. Sprawdzone domowe sposoby 

Do mechanicznego czyszczenia kostki możemy wykorzystać szczotkę z włosiem ze stalowego drutu. Taka szczotka nie uszkodzi powierzchni, usunie za to mech, pleśń, grzyby i chwasty, które z czasem pojawiają się w przestrzeniach pomiędzy kostką. Świetnie radzi sobie z nimi również zwykły ocet. Ten drugi sposób jest o wiele prostszy — nie musimy bowiem szorować ani wyrywać chwastów.

Jak wyczyścić kostkę brukową przy pomocy octu? To proste!

Ocet to uniwersalny środek czyszczący, który jest pomocny w kuchni, łazience, ale i w ogrodzie. Jest tani, łatwo dostępny i ekologiczny. Nie musimy się więc martwić o nasze trawniki czy rośliny w ogrodzie, bo wbrew pozorom ocet nie wpłynie na pH gleby. Jak czyścić kostkę przy pomocy octu?

  1. Wymieszać ocet i wodę w proporcji 2:1,
  2. Przygotowaną miksturę wlać do spryskiwacza,
  3. Obficie spryskać kostkę brukową i pozostawić do wyschnięcia.

Taki oprysk najlepiej wykonywać w bezwietrzny i słoneczny dzień, gdy niezapowiadane są żadne opady. Zalecane jest powtarzanie oprysku co tydzień.

Ocet o słabszym stężeniu (10%) idealnie sprawdzi się w przypadku młodych chwastów. Do pozbycia się tych starszych i obfitszych konieczne może być użycie octu o stężeniu 20%. Kwas znajdujący się w occie sprawia, że mchy czy porosty wysychają i obumierają. Dodatkowo ocet pozwala pozbyć się plam z benzyny czy oleju silnikowego. Do usunięcia tłustych plam możemy również wykorzystać sodę oczyszczoną. Wystarczy nałożyć na zabrudzenia pastę z sody i wody, a po chwili zmyć ją zimną wodą.

Więcej o: