Najciekawsze opuszczone miasta w Polsce. Co kryją metropolie widmo? Wiemy, gdzie się znajdują!

Słysząc słowo "miasto", od razu myślimy o miejscu pełnym ludzi, zgiełku i pośpiechu. Nikt chyba nie wyobraża sobie, jak wyglądałyby największe metropolie bez tego wszystkiego. Jednak wystarczy na moment znaleźć się w jednym z miejskich kompleksów widmo, aby te wyobrażenia stały się rzeczywistością. Gdzie znajdują się takie opuszczone miasta w Polsce?

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl 

Opuszczone miasta w Polsce nie od dziś przyciągają fotografów oraz fanów urban exploration. Jednak ludzie spoza tych grup rzadko kiedy w ogóle wiedzą o ich istnieniu. Te zapomniane przez wielu miejsca mają unikatowy klimat, który warto poczuć choć raz w życiu. Gdzie znajdują się opustoszałe metropolie i jakie tajemnice skrywają? Przekonajmy się!

Zobacz wideo Szklana zjeżdżalnia setki metrów nad ziemią

Największe opuszczone miasta w Polsce – Pstrąże dawna radziecka baza wojskowa

Jednym z największych opuszczonych miast w Polsce jest były radziecki kompleks wojskowy w Pstrążu. Opustoszałe zarośnięte budynki nadają całemu miejscu niepowtarzalną atmosferę tajemnicy, którą tylko podsyca jego historia. Obszar nieopodal Bolesławca (woj. dolnośląskie) służył niegdyś za bazę wojskową. Widać tam widoczny podział budowli na mieszkalne i te służące wyłącznie siłom zbrojnym. Z racji tego, że była to własność Armii Radzieckiej, Polacy nie mieli do niej dostępu. Co ciekawe, Pstrąże otoczone jest grubym murem i przez długi czas nie było umieszczane nawet na mapach, w celu utajnienia jego lokalizacji. Według legendy Rosjanie ukrywali tam broń atomową. Dzisiaj, kompletnie opuszczone miasto przyciąga wielu fanów urbexu i fotografów. Szeregi wysokich bloków o klasycznym dla Związku Radzieckiego betonowym wykonaniu przypomina poniekąd opustoszałe tereny wokół Czarnobyla i Prypeci.

Opuszczone miasto PstrążeOpuszczone miasto Pstrąże DotUser, Public domain, via Wikimedia Commons

Miasto zlikwidowane przez Rosjan. Co kryje w sobie Miedzianka?

Kościół Jana Chrzciciela w MiedzianceKościół Jana Chrzciciela w Miedziance Lesnydzban, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Inne opuszczone miasta w Polsce. Gdzie się znajdują?

Opuszczone miasta i ośrodki w Polsce nie są tak rzadkie jak mogłoby się wydawać. Oprócz Pstrąża i Miedzianki warto odwiedzić także kilka innych miejsc. Dość popularną lokacją wśród fanów urbexu jest Śródbór leżący przy Otwocku. Dużą część miasta dołączono bezpośrednio do sąsiadującej metropolii, jednak okoliczne sanatoria i budynki gospodarcze zostały całkowicie opuszczone. Szczególną uwagę amatorów mocnych wrażeń przykuwa były szpital psychiatryczny Zofiówka, który wygląda wprost przerażająco. Kolejnym wartym wspomnienia miejscem są Krzystkowice znane także jako Nowogród Babrzański. Znajdują się tam opustoszałe budynki fabryki Kombinat DAG Alfred Nobel, które można zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Opuszczona fabryka Kombinat DAG Alfred Nobel.Opuszczona fabryka Kombinat DAG Alfred Nobel. Łukasz Ciesielski - kontakt: Facebook, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Więcej o: