Jak pozbyć się much z domu? Najlepsze sposoby na zwalczenie uciążliwych owadów

Szeroko otwierane latem okna i drzwi balkonowe to zaproszenie dla much. A to jedne z najbardziej irytujących owadów - gorsze są prawdopodobnie tylko komary. Nic dziwnego, że nie chcemy, by ci nieproszeni goście zjawiali się w naszych domach. Jak się pozbyć much z domu i co robić, by uniknąć ich wizyty?

Po więcej sprawdzonych porad domowych zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Mucha domowa to niewielki owad, który występuje na całym świecie. Jej mały rozmiar i dość krótki żywot nie oznaczają jednak, że jest mało kłopotliwa. Każdego dnia na całym świecie wylęga się populacja much liczniejsza od całej ludzkości. Owad ten potrafi wlecieć do mieszkania nawet przez niewielką szparę. Do tego na swoim ciele przenosi miliony groźnych mikroorganizmów, w tym powodujących groźne choroby, jak dur brzuszny, gruźlica czy salmonelloza. Z tego powodu mogą stwarzać zagrożenie epidemiologiczne. Nic więc dziwnego, że gdy mucha domowa pojawi się w zasięgu naszego wzroku, chcemy się jej jak najszybciej pozbyć. Jak to zrobić? Mamy na to proste porady.

Zobacz wideo Nie możesz się pozbyć much z domu? Zrób naturalny lep

Co robić, by muchy nie wlatywały do mieszkań? Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Najprostszym sposobem zapobiegania inwazji much jest zainstalowanie moskitier i siatek w oknach. Ale czasem nawet to nie wystarcza. Co robić, by ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się much w naszym domu?

  • Nie zostawiaj jedzenia czy owoców na stołach czy blatach - najlepiej przykryć je ściereczką lub specjalną pokrywką
  • Utrzymuj pojemniki i kosze na śmieci w czystości, a te znajdujące się na zewnątrz staraj się zamykać
  • Regularnie myj naczynia i pilnuj, by w odpływie zlewu nie zalegały resztki jedzenia, które przyciągną muchy

Jak pozbyć się much z domu? Odstraszające zapachy

Jednym ze sposobów na odstraszenie much są nieprzyjemne dla nich zapachy. Owady te nie przepadają za zapachem wanilii, możemy więc umieścić w pomieszczeniu świeczkę o tym zapachu lub słoik z olejkiem waniliowym. Jeśli dodamy do niego olejek kokosowy lub citronellę, zniechęcimy do odwiedzin również komary. Do walki z muchami przydadzą się też zapachy eukaliptusa czy lawendy, którą możemy obsadzić balkon, czy trawnik pod oknem. Przed użyciem olejków eterycznych sprawdźmy jednak, czy te nie zaszkodzą naszym zwierzakom domowym.

Domowej roboty pułapka na muchy

Innym sposobem jest własnoręcznie wykonana pułapka na muchy. Do jej przygotowania potrzebujemy mąki kukurydzianej i miodu. Składniki mieszamy tak, by powstała dość gęsta mieszanka, którą następnie wykładamy na spodek lub podstawkę do doniczki. Takie pułapki będą wabić muchy, które utkną w lepkiej mieszance.

Więcej o: