Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Wystarczy ten naturalny oprysk. Jest skuteczny i bezpieczny dla roślin

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, które przenoszą na ludzi i zwierzęta. Z tego powodu są prawdziwym utrapieniem dla tych, którzy lubią latem spędzać czas na świeżym powietrzu. Jak skutecznie i ekologicznie pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Po więcej skutecznych i sprawdzonych porad ogrodowych zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Kleszcze w ogrodzie to częsty i poważny problem, szczególnie latem. Najprostszym sposobem na pozbycie się ich wydaje się stosowanie środków chemicznych, np. kwasu mrówkowego. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co robić, gdy nie możemy ich użyć? Czy można się pozbyć kleszczy naturalnymi sposobami?

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Dlaczego lepiej pozbyć się kleszczy?

Eksperci szacują, że co trzeci kleszcz jest nosicielem jakiejś poważnej choroby. Najczęściej to borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. O tym, że lepiej na nie uważać nie trzeba nikomu powtarzać. Ale trafić na nie możemy nie tylko podczas spacerów w lesie czy po łące. Kleszcze goszczą również w naszych ogrodach. Nie powinniśmy więc tracić czujności.

Jak pozbyć się kleszczy? Skuteczny oprysk z czeremchy

Czeremcha to roślina pospolita, którą możemy znaleźć w całym kraju. Jak się okazuje, jest też skuteczna w walce z kleszczami i komarami. Wywar z gałązek i kory czeremchy działa na te owady odstraszająco. Jak wykonać oprysk?

  1. Posiekane gałązki czeremchy wrzucamy do dużego garnka
  2. Zalewamy zimną wodą i zagotowujemy
  3. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 30 minut
  4. Po tym czasie zdejmujemy garnek z palnika i zostawiamy wywar do ostygnięcia

Przestudzony wywar przelewamy do spryskiwacza albo konewki, a następnie polewamy nim miejsca, w których występują kleszcze, w tym trawnik i krzewy.

Banalnie prosty oprysk z clematisa na kleszcze

Jeśli nie mamy dostępu do czeremchy, możemy wykorzystać clematis, czyli powojnik. To popularne rośliny ozdobne, które często rosną w naszych ogrodach. Jak przygotować oprysk z powojnika?

  1. Świeże kwiaty clematisa zalewamy gorącą wodą — w proporcji 1:1
  2. Odstawiamy na 2-3 godziny

Po tym czasie wywar przelewamy do konewki lub spryskiwacza i tu postępujemy tak samo, jak w przypadku oprysku z czeremchy.

Więcej o: