Po więcej skutecznych i sprawdzonych porad ogrodowych zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl
Kleszcze w ogrodzie to częsty i poważny problem, szczególnie latem. Najprostszym sposobem na pozbycie się ich wydaje się stosowanie środków chemicznych, np. kwasu mrówkowego. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co robić, gdy nie możemy ich użyć? Czy można się pozbyć kleszczy naturalnymi sposobami?
Eksperci szacują, że co trzeci kleszcz jest nosicielem jakiejś poważnej choroby. Najczęściej to borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. O tym, że lepiej na nie uważać nie trzeba nikomu powtarzać. Ale trafić na nie możemy nie tylko podczas spacerów w lesie czy po łące. Kleszcze goszczą również w naszych ogrodach. Nie powinniśmy więc tracić czujności.
Czeremcha to roślina pospolita, którą możemy znaleźć w całym kraju. Jak się okazuje, jest też skuteczna w walce z kleszczami i komarami. Wywar z gałązek i kory czeremchy działa na te owady odstraszająco. Jak wykonać oprysk?
Przestudzony wywar przelewamy do spryskiwacza albo konewki, a następnie polewamy nim miejsca, w których występują kleszcze, w tym trawnik i krzewy.
Jeśli nie mamy dostępu do czeremchy, możemy wykorzystać clematis, czyli powojnik. To popularne rośliny ozdobne, które często rosną w naszych ogrodach. Jak przygotować oprysk z powojnika?
Po tym czasie wywar przelewamy do konewki lub spryskiwacza i tu postępujemy tak samo, jak w przypadku oprysku z czeremchy.