Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Najlepsze rozwiązania na upalne dni

Lato dopiero co się zaczęło, a już w całej Polsce można doświadczyć olbrzymich upałów. Nie w każdym domu, czy mieszkaniu można zainstalować klimatyzację. Czy więc można poradzić sobie z upałami, bez dostępu do tego cudu techniki? Odpowiedź to tak! Oto kilka sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Wkraczając w sezon letni, trzeba liczyć się ze się z wysokimi temperaturami w całym kraju. Upały wyczekiwane przez urlopowiczów mogą być dużym problemem dla wielu osób, w szczególności dla tych, którzy nie mogą skorzystać z klimatyzacji. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą ci skutecznie obniżyć temperaturę w twoim domu. Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Oto kilka sposobów.

Zobacz wideo Sposoby na pogniecione ubrania

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Najłatwiejsze sposoby

Jednym z najprostszych i najczęściej używanych rozwiązań jest zakup zwykłego wiatraka. Urządzenia tego typu nie są drogie, a ich cena zupełnie nie idzie w parze z wydajnością chłodzenia. Co więcej, po ustawieniu butelki z lodem przed działającym wentylatorem, powiew powietrza będzie jeszcze zimniejszy. Jedynymi wadami elektrycznego wiatraka jest możliwy hałas i zużycie prądu. Jeśli przez te powody zdecydujesz się nie korzystać z tego rozwiązania, to niezłą alternatywą będzie częste wietrzenie pomieszczeń. Musisz jednak pamiętać, żeby robić to wyłącznie w nocy i bardzo wczesnych godzinach porannych. W trakcie dnia koniecznie zamknij okna i zasłoń je - w ten sposób ograniczysz wpadające do środka gorące powietrze i promienie słoneczne. 

Szybkie rozwiązania na schłodzenie mieszkania. Czy mokry ręcznik wystarczy?

Kolejnym popularnym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest namoczenie białego ręcznika lub tkaniny lodowatą wodą i wywieszenie ich w oknie. Na co wpłynie to rozwiązanie? Przede wszystkim, dzięki parującym materiałom, znacznie zwiększysz wilgotność powietrza w swoim mieszkaniu, co skutecznie obniży temperaturę. Pamiętaj, że namoczone tkaniny należy wywiesić na zewnątrz domu, ponieważ tylko w ten sposób osiągniesz wyczekiwane rezultaty. Dodatkowo możesz nie korzystać lub po prostu wyłączyć urządzenia mogące wpłynąć na zwiększenie temperatury w pokojach. Taki sprzęt jak telewizory, piekarnik, mikrofalówka, nie powinien być używany w trakcie upałów. 

Więcej o: