Zazwyczaj go pijesz, tym razem wlej do toalety. To prosty trik na pozbycie się kamienia i zacieków

Zacieki z kamienia to jedne z najczęstszych, ale i najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń w łazience. Pojawiają się nawet mimo regularnego sprzątania. Na szczęście do usunięcia osadu z kamienia w toalecie wykorzystać można zwykłe produkty, które znajdziemy w każdej kuchni.

Szukasz podobnych porad na sprzątanie? Po więcej zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Za zacieki w toalecie odpowiedzialna jest twarda woda. Kamień gromadzi się najczęściej na jej dnie oraz w miejscu, z którego wypływa woda ze spłuczki. Taki osad powstaje w wyniku nagromadzenia soli wapnia, magnezu czy żelaza występujących naturalnie w wodzie. Jak się go pozbyć domowym sposobem? Sprawdźmy!

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Coca-cola - słodki pogromca kamienia w toalecie

Okazuje się, że ten popularny napój gazowany idealnie poradzi sobie z kamieniem w toalecie. To zasługa kwasu fosforowego znajdującego się w jego składzie. Wystarczy, że półlitrową butelkę coli wlejemy do toalety i zostawimy na godzinę. Po tym czasie czyścimy toaletę jak zwykle i spłukujemy. Ten sposób pomoże nam również udrożnić zatkaną rurę. 

Jak usunąć osad z kamienia przy pomocy octu? To banalnie proste!

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kamienia z muszli klozetowej jest zalanie jej octem. Jak to zrobić?

  1. Wlać ocet tak, aby zakrył kamień — gdy osad znajduje się wysoko, można wykorzystać nasączone octem ręczniki papierowe czy papier toaletowy,
  2. Pozostawić go na kilka godzin — najlepiej na całą noc.

Po tym czasie kamień pod wpływem octu zmięknie i łatwo będzie go można usunąć przy pomocy zwykłej szczotki do czyszczenia toalet. Ocet zwalczy też bakterie znajdujące się w muszli.

Usuwanie kamienia w toalecie przy pomocy sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego

Skutecznym środkiem do usunięcia kamienia jest soda oczyszczona. W połączeniu z kwaskiem cytrynowym zmiękczy kamień i rozjaśni przebarwienia. Dodatkowo mieszanka zadziała antybakteryjne. Przepis jest banalnie prosty.

  1. 1/3 szklanki sody oczyszczonej zmieszać z 1/4 szklanki kwasku cytrynowego,
  2. Wsypać całość do muszli klozetowej — powinna powstać piana,
  3. Pozostawić na ok. 30 minut.

Po upływie tego czasu wystarczy wyczyścić toaletę szczotką, a następnie spłukać dużą ilością wody.

Boraks, czyli ekologiczny środek na kamień w toalecie

Boraks to nie tylko składnik ekologicznych proszków do prania. To również idealny środek do usuwania kamienia. Wystarczy wsypać pół szklanki boraksu do muszli klozetowej i pozostawić na ok. 30 minut. Następnie wyszorować toaletę przy pomocy szczotki i obficie spłukać wodą. Boraks pomoże pozbyć się kamienia i dodatkowo zdezynfekuje wnętrze muszli.

Więcej o: