Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Szybki sposób na pozbycie się brudu bez szorowania

Chyba każdy, kto próbował kiedyś wyczyścić brudny piekarnik w środku wie, że nie jest to takie proste. Szczególnie, jeśli nie robiliśmy tego regularnie. Okazuje się, że w usunięciu nawet najgorszego brudu pomocna jest tabletka do zmywarki. Oto, jak wyczyścić piekarnik przy pomocy tego triku.

Po więcej podobnych porad i artykułów zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zapominanie o czyszczeniu piekarnika po każdym użyciu prowadzi do nagromadzenia się zaschniętych plam z tłuszczu i przypalonych resztek jedzenia. W takich sytuacjach warto ułatwić sobie pracę i wykorzystać sprawdzone sposoby. Okazuje się, że zwykła tabletka do zmywarki przyda się nie tylko do mycia naczyń. Doskonale poradzi sobie również z brudem. Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? To proste!

Zobacz wideo Dwa domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Pozbądź się brudu bez szorowania

Sposób ten sprawi, że pozbędziemy się brudu bez męczącego i długiego szorowania. Pod wpływem temperatury zanurzona w wodzie kostka zacznie się rozpuszczać, a para wodna osadzać na ściankach piekarnika, zmiękczając i rozpuszczając zaschnięte plamy. Oto jak wyczyścić piekarnik krok po kroku:

  1. Upewnij się, że w środku nie znajdują się żadne naczynia i nastaw temperaturę na 100 stopni Celsjusza,
  2. Umieść tabletkę do zmywarki w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce do pieczenia,
  3. Zalej kostkę gorącą wodą — co najmniej do połowy wysokości,
  4. Włóż naczynie do piekarnika i pozostaw na około 2 godziny,
  5. Wyłącz urządzenie i wyjmij naczynie — wystarczy umyć je potem ciepłą wodą i dokładnie opłukać,
  6. Po ostudzeniu wnętrze piekarnika wytrzyj do sucha miękką ściereczką.

Brud powinien zniknąć bez większych problemów. Warto takie czyszczenie przeprowadzać raz w miesiącu. Przy pomocy tabletki do zmywarki możemy wyczyścić również zaschnięty brud z blachy czy foremki.

Inne domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Jeśli nie mamy tabletki do zmywarki, możemy spróbować zmiękczyć brud, przy pomocy samej pary wodnej. Po nagrzaniu piekarnika do 150 stopni Celsjusza wkładamy naczynie żaroodporne wypełnione ciepłą wodą i pozostawiamy na kilkanaście minut, tak, by para wodna zmiękczyła zaschnięty brud. Następnie wyciągamy naczynie i wyłączamy urządzenie, a po jego ostudzeniu czyścimy wnętrze przy pomocy gąbki lub miękkiej ściereczki.

Innym sposobem na usunięcie brudu z piekarnika jest soda oczyszczona. Wystarczy posypać plamy proszkiem, a następnie zwilżyć go wodą i pozostawić na około godzinę. Po tym czasie usuwamy sodę, a piekarnik czyścimy wodą lub wodą z octem w proporcji 1:1.

Więcej o: