Jak myć okna, aby nie zostawiać smug? Prosty sposób, dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze

Coraz częściej decydujemy się na stosowanie własnoręcznie przygotowywanych środków czystości. To tańsze i bardziej ekologiczne sposoby na sprzątanie naszych domów. Jednym z nich jest domowej roboty płyn do mycia okien. Dzięki temu przepisowi zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Szukasz sprawdzonych sposobów na sprzątanie? Po więcej zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Kurz, brud, plamy po deszczu, odciski palców czy ślady po owadach na szybach to niestety częsty problem. Produkty dostępne w sklepach często pozostawiają smugi, a by się ich pozbyć, marnujemy czas i środki. Na szczęście z pomocą przychodzi ten banalny przepis na domowej roboty płyn do mycia szyb. Jest skuteczny i kosztuje grosze.

Zobacz wideo Ekologiczne środki czystości. Zrobisz je w domu

Banalny przepis na domowej roboty płyn do mycia okien. Wystarczą dwa składniki

Najprostszym środkiem do mycia szyb jest płyn z octu i wody. Wystarczy wymieszać składniki w proporcji 1:1 i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Mieszankę możemy też wlać do słoika, dodać zioła, np. lawendę, i pozostawić na kilkanaście godzin. Dzięki temu płyn będzie pięknie pachniał. Takim środkiem możemy czyścić okna, szyby, lustra, a nawet blaty w kuchni.

Jak zrobić własnej roboty płyn do mycia szyb i okien?

Taki płyn możesz szybko i łatwo przygotować samodzielnie w domu. Dodatkowo nie zawiera octu, jest więc idealny dla osób, które nie przepadają za jego zapachem. Wystarczą tylko cztery składniki i pusta butelka ze spryskiwaczem. Oto jak go zrobić.

Do przygotowania domowej roboty płynu do mycia okien potrzebujemy pół szklanki alkoholu (np. spirytusu salicylowego), 2 łyżki amoniaku, 1/4 łyżeczki łagodnego płynu do mycia naczyń oraz wodę, najlepiej demineralizowaną lub przefiltrowaną i przegotowaną.

  • Do czystej i pustej butelki przy pomocy lejka wlewamy amoniak, alkohol i płyn do mycia naczyń,
  • Delikatnie mieszamy, aż składniki się połączą,
  • Dolewamy wodę.

Tak przygotowany płyn rozpylamy na szyby, a następnie wycieramy do sucha, np. ściereczką z mikrofibry. 

Więcej o: