Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Zbyt wilgotne powietrze w domu może powodować liczne choroby zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Z tego powodu trzeba jak najszybciej znaleźć rozwiązanie tego problemu. Najprostszym i jednocześnie najdroższym sposobem jest inwestycja w elektryczny osuszacz powietrza. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taką inwestycję. Równie dobre efekty możemy, jednak osiągnąć także stosując ten domowy pochłaniacz wilgoci.
Mało kto wie, ale niektóre z często wykonywanych domowych obowiązków mogą w dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia wilgotności powietrza. Pod lupę weźmy choćby suszenie prania. Jeśli mokre ubrania rozwiesisz w słabo wentylowanym pomieszczeniu, to możesz narazić się na powstanie niechcianych grzybów bądź zacieków. Podobnie jest z gotowaniem. Pamiętaj, aby używać pokrywek i cyklicznie sprawdzać, czy zamontowany w kuchni okap jest sprawny. Para, która wydobywa się z np. gotowanej wody, może utworzyć brzydki dla oka osad na ścianach i meblach.
Skutecznym pochłaniaczem wilgoci są niektóre kwiaty i rośliny. Jeśli lubisz tego typu dekoracje wnętrz, koniecznie zaopatrz się w takie gatunki jak: paprotki, bluszcz, róże, czy skrzydłokwiat. Rośliny nie dość, że dodadzą twojemu domu trochę zieleni, to w dodatku skutecznie wchłoną niechcianą wilgoć. Stosuj także różnego rodzaju nawiewniki zamontowane przy oknach. Dzięki nim nieświeże powietrze będzie bezkolizyjnie usuwane z pomieszczeń do szyby wentylacyjnego bądź komina. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu i nasłonecznianiu pokoi. Grzyby i pleśnie nie lubią promieni słonecznych, więc wystawianie wnętrz na ich działanie szybko wstrzyma ich rozwój.
Optymalne stężenie wilgotności w domu powinno wynosić od 30% do 60%. Tym samym temperatura w pokojach powinna wynosić między 20 a 22 stopnie Celsjusza. Jakiekolwiek odchylenia, zarówno te poniżej, jak i ponad będą miały negatywny wpływ na zdrowie ludzi oraz roślin. Zbyt wilgotne powietrze może spowodować, że na ścianach, meblach, czy suficie pojawią się grzyby lub pleśń. Dzieje się tak w sytuacjach, w których przedstawiona wcześniej skala oscyluje w granicach 80%. Koniecznie sprawdzaj, czy w twoim domu panuje optymalna atmosfera. W innym przypadku narażasz się np. na ciężkie i przewlekłe choroby związane z układem oddechowym, nerwowym i odpornościowym. Pleśń może być także przyczyną nadmiernego zmęczenia organizmu oraz wielu bólów, zarówno tych mięśniowych, jak i stawowych.