Pochłaniacz wilgoci do domu nie musi kosztować fortuny. Te proste triki działają lepiej niż niejeden sprzęt

Zbyt wilgotne powietrze wewnątrz domu źle działa na znajdujące się w nim rośliny i ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Pochłaniacze wilgoci do domu mające rozwiązać ten problem, często sporo kosztują. Na szczęście istnieją tanie alternatywy, które sprawdzą się równie dobrze.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zbyt wilgotne powietrze w domu może powodować liczne choroby zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Z tego powodu trzeba jak najszybciej znaleźć rozwiązanie tego problemu. Najprostszym i jednocześnie najdroższym sposobem jest inwestycja w elektryczny osuszacz powietrza. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taką inwestycję. Równie dobre efekty możemy, jednak osiągnąć także stosując ten domowy pochłaniacz wilgoci. 

Zobacz wideo Odświeżacz powietrza w świeczce. Jak go zrobić?

Pochłaniacz wilgoci do domu. Jak w łatwy sposób zaoszczędzić na drogim sprzęcie?

Mało kto wie, ale niektóre z często wykonywanych domowych obowiązków mogą w dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia wilgotności powietrza. Pod lupę weźmy choćby suszenie prania. Jeśli mokre ubrania rozwiesisz w słabo wentylowanym pomieszczeniu, to możesz narazić się na powstanie niechcianych grzybów bądź zacieków. Podobnie jest z gotowaniem. Pamiętaj, aby używać pokrywek i cyklicznie sprawdzać, czy zamontowany w kuchni okap jest sprawny. Para, która wydobywa się z np. gotowanej wody, może utworzyć brzydki dla oka osad na ścianach i meblach. 

Skutecznym pochłaniaczem wilgoci są niektóre kwiaty i rośliny. Jeśli lubisz tego typu dekoracje wnętrz, koniecznie zaopatrz się w takie gatunki jak: paprotki, bluszcz, róże, czy skrzydłokwiat. Rośliny nie dość, że dodadzą twojemu domu trochę zieleni, to w dodatku skutecznie wchłoną niechcianą wilgoć. Stosuj także różnego rodzaju nawiewniki zamontowane przy oknach. Dzięki nim nieświeże powietrze będzie bezkolizyjnie usuwane z pomieszczeń do szyby wentylacyjnego bądź komina. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu i nasłonecznianiu pokoi. Grzyby i pleśnie nie lubią promieni słonecznych, więc wystawianie wnętrz na ich działanie szybko wstrzyma ich rozwój. 

Niebezpieczeństwa związane z dużą wilgotnością. Jak pleśń może wpłynąć na zdrowie? 

Optymalne stężenie wilgotności w domu powinno wynosić od 30% do 60%. Tym samym temperatura w pokojach powinna wynosić między 20 a 22 stopnie Celsjusza. Jakiekolwiek odchylenia, zarówno te poniżej, jak i ponad będą miały negatywny wpływ na zdrowie ludzi oraz roślin. Zbyt wilgotne powietrze może spowodować, że na ścianach, meblach, czy suficie pojawią się grzyby lub pleśń. Dzieje się tak w sytuacjach, w których przedstawiona wcześniej skala oscyluje w granicach 80%. Koniecznie sprawdzaj, czy w twoim domu panuje optymalna atmosfera. W innym przypadku narażasz się np. na ciężkie i przewlekłe choroby związane z układem oddechowym, nerwowym i odpornościowym. Pleśń może być także przyczyną nadmiernego zmęczenia organizmu oraz wielu bólów, zarówno tych mięśniowych, jak i stawowych.

Więcej o: