Czego nie wolno robić na plaży? Za te wykroczenia zapłacisz nawet 1500 złotych!

Wakacje to zdecydowanie czas odpoczynku i dobrej zabawy. Jednak, jak we wszystkim w życiu, i w tym należy uważać, żeby zachować zdrowy umiar. Zbyt szalone przyjemności często mogą się skończyć sporym mandatem. Czego więc nie można robić na plaży? Oto kilka z najczęstszych wykroczeń.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Relaks na plaży dla wielu osób nie oznacza tego samego. Jedni lubią odpocząć na leżaku, inni natomiast spędzają czas wolny aktywnie. Jednak jest jedna kwestia, która od czasu do czasu łączy te skrajnie różne perspektywy — szalone pomysły. Za niektóre z nich możesz otrzymać wysoki mandat. Oto kilka z najpopularniejszych rzeczy, których nie możesz robić na plaży.

Zobacz wideo Ciekawe pomysły na wypoczynek na plaży

Tego nie możesz robić na plaży. Jakie są najczęstsze wykroczenia?

Jednym z najczęstszych wykroczeń popełnianych przez Polaków na plaży jest spożywanie alkoholu. W związku z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z marca 2018 roku spożywanie napojów z procentami zostało zakazane we wszystkich miejscach publicznych. Wliczają się do nich również plaże. Za beztroskie picie "pod chmurką" można spodziewać się mandatu w wysokości 100 złotych. Oczywiście, policja nie jest w stanie zmusić kogokolwiek do przyjęcia kary pieniężnej. W takiej sytuacji sprawa zostaje skierowana do sądu, bądźmy jednak szczerzy, mało kto będzie chciał wykłócać się o taką kwotę. Z tego powodu, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z udziałem policji, na plaży lepiej odpuścić sobie Mojito, Cuba Libre, czy Sex on the Beach.

No właśnie przy okazji tego ostatniego. Fani i fanki filmów romantycznych z pewnością nie raz widzieli, jak na jednej z dzikich plaż, przy zachodzącym słońcu dochodzi do zbliżenia głównych bohaterów. Przed urzeczywistnieniem tej sceny warto najpierw poznać tego konsekwencje. Zgodnie z art. 140 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń: Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Jak nie zachowywać się na plaży? Tego nie możesz robić!

Plaża to przede wszystkim miejsce publiczne, na którym zdecydowana większość osób chce odpocząć. Z tego powodu nie powinno się na niej zakłócać spokoju zarówno swoim zachowaniem, jak i wyglądem. Ostatni punkt dotyczy przede wszystkim coraz popularniejszego w okresie wakacyjnym, opalania się topless. Jak mówi art. 51 kodeksu wykroczeń: Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Srogie kary czekają także na tych, którzy zdecydują się załatwić swoje potrzeby fizjologiczne na brzegu morza. To zachowanie, tak samo, jak wspomniany wcześniej seks na plaży, wlicza się w świetle prawa do "wybryków nieobyczajnych". Z tego powodu za oddawanie moczu w miejscu publicznym możesz spodziewać się mandatu wynoszącego nawet 1500 złotych!

Więcej o: