Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Częste pranie kołdry zapobiega takim schorzeniom jak trądzik, różnego rodzaju alergie, czy nawet atopowe zapalenie skóry. Pomimo tego, robimy to dość rzadko. Jest to spowodowane w dużym stopniu ogólnym brakiem wiedzy w tym temacie. Na szczęście, znamy kilka rad, które ułatwią cały ten proces. Oto wskazówki jak prać kołdrę, żeby jej nie zniszczyć.
Wiele osób zabierających się za pranie pościeli, zadaje sobie pytanie, czy kołdrę trzeba prać ręcznie. W końcu najczęściej wykonana jest z delikatnych materiałów, których nie chcielibyśmy zniszczyć. Z drugiej strony czyszczenie pościeli bez pomocy pralki zdaje się być niezwykle uporczywe. Kołdra sama w sobie jest dość ciężka i nieporęczna, a podczas prania ręcznego namoknie jeszcze wodą i zwiększy swoją wagę. Większość tkanin używanych do produkcji tej części pościeli nadaje się do mycia w pralce. Zazwyczaj wskazówki dotyczące prania kołdry można znaleźć na metce. Umieszczone są tam także m.in. informacje dotyczące prasowania i suszenia.
Jeśli nie możesz znaleźć metki, to przyjmuje się, że standardowa temperatura prania kołdry wynosi 60 stopni Celsjusza. W przypadkach, w których w pościeli zalęgły się pluskwy bądź inni nieproszeni wielonożni goście, powinno się ją prać w 90 stopniach Celsjusza. Pamiętaj także, że do pralki nie powinno się wkładać kołdry wypełnionej puchem lub pierzem.
Częstotliwość prania kołdry jest zależna od kilku czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kwestie indywidualne. Na to, jak często powinno się czyścić pościel, wpływ mają takie kwestie, jak np. nadmierna potliwość, choroby skórne czy alergie. Oczywiście, patrząc na samą wagę i rozmiar kołdry, nie należy robić tego za często. Zaleca się odświeżać się tę część pościeli raz na 2 lub 3 miesiące, a w okresie letnim nawet częściej.