Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Proste sposoby, by pięknie kwitł i wyglądał okazale

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie dość, że pięknie wygląda, to jeszcze doskonale oczyszcza powietrze. Choć jest łatwy w uprawie, zdarzają się błędy, które prowadzą do pogorszenia jego wyglądu. Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Jakich błędów unikać?

Po więcej porad dotyczących uprawy roślin zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Skrzydłokwiaty to rośliny pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Ich popularność od lat jest ogromna. To rośliny odporne i łatwe w uprawie, dodatkowo nawilżają i oczyszczają powietrze z toksycznych lotnych substancji. Wchłaniają m.in. formaldehyd, tlenek węgla czy benzen, z tego powodu są idealne do sypialni. Skrzydłokwiaty mają długie ciemnozielone liście, a w okresie kwitnienia pojawiają się białe kwiaty przypominające skrzydła. Po zapewnieniu odpowiednich warunków roślina może kwitnąć cały rok. Co robić, by skrzydłokwiat pięknie się prezentował? Jak dbać o kwiaty?

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak uprawiać skrzydłokwiat? Ziemia i najlepsze stanowisko

Choć to roślina niewymagająca, dobrze jest pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Podłoże skrzydłokwiatu powinno być luźne, przepuszczalne i żyzne, o stałej wilgotności. Na dnie doniczki warto wysypać warstwę drenażu, by uniknąć zalegania wody.

Roślina ta preferuje jasne stanowisko, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Dobrze się czuje także w lekko zacienionym miejscu, takim jak sypialnia. Idealnym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu będzie też łazienka z oknem. Uwielbia wysoką wilgotność, dlatego trzeba pamiętać o częstym zraszaniu. Pamiętajmy jednak, by zraszać tylko liście, a także nie narażać ich na przeciągi, gdyż ich nie lubią. 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Jak często podlewać?

Choć skrzydłokwiat uwielbia wilgotność i podlewanie, jego korzenie nie mogą stać w wodzie. Roślinę warto podlewać regularnie, latem nawet co 2-3 dzień, tak, by podłoże było stale wilgotne. Pamiętajmy jednak, by nie pływała w wodzie. To może doprowadzić do gnicia korzeni. Częstotliwość zależy od stanowiska — w cieplejszym i bardziej nasłonecznionym miejscu będzie potrzebować częstszego podlewania, niż w miejscu chłodniejszym i bardziej zacienionym. Skrzydłokwiat podlewamy "odstaną" wodą o temperaturze pokojowej.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Istnieje kilka powodów braku kwiatów u naszego skrzydłokwiatu. Jednym z nich jest nieprzesadzanie rośliny. Pamiętajmy, by kwiat ten przesadzać co roku na wiosnę, do doniczki większej od poprzedniej.

Innym z powodów braku kwitnienia jest zbyt słabe nasłonecznienie. Skrzydłokwiat nie może stać w pełnym cieniu. Dobrze jest go przestawić w miejsce lekko zacienione lub nasłonecznione. 

Więcej o: