Jak wyczyścić kanapę? Domowe sposoby na skuteczne usunięcie plam z tapicerki

Meble tapicerowane takie jak kanapa czy fotele często ulegają zabrudzeniom. Plamy czy zacieki trudno jest usunąć, dlatego często po prostu przykrywamy je kocem. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby i produkty, które już mamy w kuchni. Jak wyczyścić kanapę?

Szukasz sprawdzonych porad domowych? Po więcej zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Kurz, zacieki, sierść zwierząt czy plamy na tapicerce to niestety częsty problem. Kluczem do sukcesu jest regularne sprzątanie. Musimy też wybrać odpowiedni produkt w zależności od materiału, z jakiego wykonane jest pokrycie. Oto, jak skutecznie wyczyścić i odświeżyć kanapę domowym sposobem.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Jak wyczyścić kanapę? Wystarczą te trzy produkty

Niektóre kanapy i fotele pokryte są materiałem, który znacznie ułatwia pozbycie się plam. Wtedy wystarczy sama ciepła woda i miękka ściereczka. Co, gdy plamy są trudniejsze?

Na plamy i zacieki idealny jest domowej roboty płyn. Do jego wykonania potrzebujemy:

  • Litr ciepłej wody
  • Sodę oczyszczoną
  • Sok z połówki cytryny

Wodę mieszamy z sokiem z cytryny, a następnie dodajemy łyżkę sody oczyszczonej. Przelewamy do spryskiwacza, a następnie pokrywamy plamy i delikatnie, tak, by nie uszkodzić tapicerki, wycieramy miękką ściereczką lub szczotką.

Do usunięcia tłustych plam możemy wykorzystać mąkę ziemniaczaną. Wystarczy posypać nią zabrudzenie. Skrobia wciągnie tłuszcz. Po około 15 minutach wystarczy odkurzyć mąkę. Tłusta plama powinna zniknąć.

Pamiętajmy, by regularnie odkurzać kanapę. Pozwoli to usunąć sierść zwierząt, włosy czy martwy naskórek, który jest idealną pożywką dla roztoczy.

Jak usunąć stare plamy z kanapy? Krok po kroku

Na stare, zaschnięte i wyjątkowo uporczywe zabrudzenia doskonale sprawdzi się soda oczyszczona i alkohol. Przydadzą się również odkurzacz i ciepła woda.

Na początek dokładnie spryskaj tapicerkę ciepłą wodą, a następnie posyp plamy sodą oczyszczoną. Przy pomocy miękkiej ściereczki lub gąbki delikatnie wetrzyj sodę. Gdy dokładnie rozprowadzimy produkt, musimy odczekać, aż wyschnie. Na koniec odkurz proszek i jeszcze raz spryskaj kanapę, tym razem alkoholem. Uważajmy jednak, by ten nie zniszczył koloru - warto wcześniej sprawdzić jego działanie w niewidocznym miejscu.

Więcej o: