Ręczniki po praniu są sztywne? Te proste triki sprawią, że znów będą miękkie i miłe w dotyku

Z ręczników korzystamy codziennie. Nic dziwnego, że wolimy, by były przyjemne w dotyku. Czasem jednak okazuje się, że po praniu są sztywne i szorstkie. Co robić, by znów były miękkie, puszyste i służyły nam jak najdłużej?

Po więcej sprawdzonych domowych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Ręczniki to nieodłączny element naszego codziennego życia. Niestety, przez nieprawidłowe pranie możemy pogorszyć ich wygląd i właściwości. Ręczniki po praniu będą twarde i nieprzyjemne w dotyku. Na szczęście okazuje się, że istnieje prosty sposób na przywrócenie im dawnej miękkości.

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni?

Dlaczego ręczniki po praniu są sztywne? Jak tego uniknąć?

Przyczyną jest przede wszystkim nieprawidłowe pranie. Przede wszystkim — unikajmy stosowania środków zmiękczających. Nadmiar płynu do płukania osadza się na włóknach, negatywnie wpływając na ich chłonność. Ręczniki stają się szorstkie i wolniej schną.

Nie przeładowujmy też pralki, pamiętając o maksymalnym wsadzie dla danego programu prania. Ręczniki szybko nasiąkają wodą i środkami piorącymi, a gdy bęben jest przeładowany, wypłukanie ich staje się trudniejsze. Pamiętajmy też o ustawieniu niskich obrotów i doborze programu zgodnie z metką.

Jak prawidłowo prać ręczniki, by nie były twarde ani szorstkie w dotyku?

Zamiast płynu do płukania, wlejmy do pojemnika na środek zmiękczający szklankę octu. Spokojnie, zapach wywietrzeje. Jeśli jednak obawiamy się nieprzyjemnej woni, dodajmy kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Ocet rozpuści osad po środkach piorących, zmiękczy włókna i dodatkowo zdezynfekuje pranie. Do pojemnika na proszek możemy dodać również pół szklanki sody. To dodatkowo zmiękczy materiał.

Jak suszyć ręczniki, by odzyskały dawną miękkość?

Najlepsze efekty daje suszenie ręczników w suszarce bębnowej. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, porządnie je wytrzepmy, by rozluźnić włókna. Rozwieśmy je w równych odstępach, w dobrze wentylowanym miejscu.

Więcej o: