Jak prawidłowo podlewać storczyki? Zwróć uwagę na ten szczegół, a będą pięknie kwitły

Storczyk to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Są łatwo dostępne i gdy kwitną, wyglądają pięknie. Niestety, nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do żółknięcia liści i gnicia korzeni. Jak prawidłowo podlewać storczyki i o nie dbać?

Po więcej podobnych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Storczyki i orchidee to bardzo popularne, ale też i wymagające rośliny. To dlatego nie wszyscy za nimi przepadają. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych porad, by cieszyć się pięknie  wyglądającymi kwiatami jak najdłużej.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Kiedy podlewać storczyki? Najczęstsze błędy w pielęgnacji

Prawidłowe podlewanie storczyków jest kluczowe dla ich kondycji. Niestety, nie ma jednej i uniwersalnej rady, jak często to robić. Wszystko zależy od wielkości doniczki i rośliny czy jej wieku. Ważna jest też pora roku i temperatura w pomieszczeniu. Dlatego, zanim podlejesz roślinę, sprawdź jej korzenie. Jeśli są zielone — poczekaj z podlewaniem. Storczyk nie przepada za nadmiarem wody i zdecydowanie lepiej jest go przesuszyć niż przelać. Zbyt częste i nieprawidłowe podlewanie prowadzi do gnicia korzeni.

Gdy podłoże będzie całkowicie suche, a widoczne w osłonce korzenie białe, storczyk można podlać. Pamiętaj, by nigdy nie lać wody na liście ani do rozety liściowej.

Jak i kiedy podlewać storczyki?

Podlewaj roślinę w godzinach porannych. To wtedy pobiera najwięcej wody, więc ryzyko przelania jest najmniejsze. Używaj odstanej wody o temperaturze pokojowej.

Istnieją dwie metody podlewania storczyków. Jedną z nich jest podlewanie podłoża bezpośrednio w osłonce. Pamiętaj jednak, by po kilkunastu minutach odlać nadmiar wody.

Inną metodą jest moczenie doniczki ze storczykiem w misce. Taka kąpiel powinna trwać na tyle długo, by korzenie pobrały wystarczającą ilość wody — jednak nie dłużej, niż 30 minut. Do miski można dodać specjalny nawóz, który wzmocni roślinę. Po wyciągnięciu z wody odczekaj chwilę, aż jej nadmiar wypłynie z doniczki i dopiero po tym umieść ją z powrotem w osłonce.

Liście storczyka warto zraszać raz dziennie. Rób to jednak ostrożnie, by nie zalać rozety liściowej. Pamiętaj też o przecieraniu ich z kurzu i pyłu.

Więcej o: