Jak wyczyścić pralkę? Wystarczy, że użyjesz tych dwóch produktów! Na pewno masz je w domu

Jeśli myślisz, że pralka "myje się sama" za każdym razem, gdy robisz pranie, to jesteś w dużym błędzie. W brudnych ubraniach często znajdują się resztki jedzenia, czy też innych materiałów organicznych, które zostają w maszynie po zakończeniu wybranego programu. Sprawdź, jak wyczyścić pralkę, aby się ich pozbyć?

Więcej ciekawych porad znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Najczęstszym problemem związanym z pralkami jest pleśń. Jej rozwojowi sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko, które zapewnia maszyna. Niechciany nalot rozwija się najszybciej w trudno dostępnych zakamarkach. To właśnie te miejsca pozostają mokre najdłużej po każdym praniu. Zbierają się tam także resztki detergentów powodujące stopniowe matowienie ubrań. Oto kilka domowych sposobów na to, jak wyczyścić pralkę i pozbyć się narastającego problemu.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak wyczyścić pralkę? Użyj sody i octu

Podczas czyszczenia pralki nie można zapomnieć elementach znajdujących się poza bębnem maszyny. Są to m.in. szufladki z dozownikami proszku i płynu do płukania, filtry oraz uszczelki. To właśnie one często wymagają częstszego mycia niż samo wnętrze pralki. Filtr urządzenia znajduje się zwykle na przodzie maszyny, pod specjalną osłonką. Musisz go wyjąć, opłukać bieżącą wodą, a następnie oczyścić szczoteczką do zębów nasączoną octem. W podobny sposób można wyczyścić dozowniki płynu i proszku do prania. Do trudno dostępnych zakamarków kołnierza pralki najlepiej sprawdzi się szmatka nasączona wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, bądź octu. Aby się do nich dostać, musisz delikatnie odciągnąć gumę i dokładnie oczyścić je ściereczką. 

Jak wyczyścić pralkę i pozbyć się brzydkiego zapachu? Pamiętaj o kilku zasadach 

Kolejnym częstym problemem związanym z pralkami jest nieprzyjemny zapach, który może pojawić się, gdy za rzadko czyścisz urządzenie. Aby tego uniknąć, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim po każdym praniu należy zostawić uchylone drzwiczki maszyny. W ten sposób zwiększysz cyrkulacje powietrza, co skutecznie zapobiega powstawaniu drażniącego zapachu. Pamiętaj także, aby jak najszybciej opróżniać pralkę. Im dłużej zwlekasz z wyciągnięciem wilgotnych ubrań, tym bardziej prawdopodobne, że pojawi się woń stęchlizny. Musisz także regularnie sprawdzać stan uszczelek - drobne przedmioty i osadzające się na nich naloty wpłyną na świeżość pranych ciuchów.

Więcej o: