Jak pozbyć się kreta? To prostsze niż myślisz! Nie wydasz nawet złotówki

Kret to jeden z najczęstszych nieproszonych gości w naszych ogrodach. W ciągu zaledwie jednej doby zwierze potrafi wykopać ponad 15 metrów podziemnych korytarzy. Przy ich tworzeniu powstają także charakterystyczne kopce, które niszczą estetykę zadbanych aranżacji. W takim razie, jak pozbyć się kreta?

Kret w ogrodzie potrafi być niezwykle uciążliwym szkodnikiem. Jego tunele mogą w dużym stopniu uszkodzić systemy korzeni roślin, a powstałe na powierzchni kopce całkowicie psują wygląd zielnika. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które skutecznie rozwiążą ten problem. Oto kilka metod na to, jak pozbyć się kreta z twojego ogrodu. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się z domu drobnych szkodników?

Jak pozbyć się kreta? Ten trik nie kosztuje nawet złotówki!

Jednym z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kreta jest użycie... twoich włosów! Zapach, który przenosi ze sobą ludzkie, jak i zwierzęce owłosienie odstrasza tego małego szkodnika. W podobny sposób pozbędziesz się także m.in. kuny. Wystarczy, że włosy, bądź sierść twojego pupila (może to być zarówno pies, jak i kot) zwiniesz w kulkę, a następnie wsadzisz je do tunelu wykopanego przez kreta. Drażliwy dla zwierzęcia zapach skłoni je do "wyprowadzki" do innego miejsca żerowania.

Jednak nie tylko sierść i włosy wydalają zapach, który odstrasza krety. Niektóre rośliny, takie jak np. bazylia, czosnek lub czarny bez działają na "ślepego" ssaka w ten sam sposób. Większość z nich może nie pasować do estetyki ogrodu kwietnego, jednak jeśli wygospodarujesz dla nich mały kawałek ziemi, to z pewnością zapobiegną pojawieniu się niechcianych gości o czarnym futerku. 

Co zrobić, aby zapobiec pojawieniu się kretów? Zadbaj o drenaż ziemi

Wilgotna ziemia to coś, co krety lubią najbardziej. Nie dość, że przesiąknięty grunt jest łatwy do przekopania, to w dodatku gleba tego rodzaju przyciąga dużo owadów, które są naturalnym pożywieniem ssaka. Z tego powodu, dobry drenaż ziemi jest bardzo ważny w walce z niechcianymi, czworonożnymi gośćmi. Jak to zrobić? Przede wszystkim regularnie walcuj ziemię. Nie dość, że wpłynie to na estetykę ogrodu (wyrównasz jego teren), to poza tym zagęścisz glebę i zmniejszysz prawdopodobieństwo zatrzymywania się w niej wilgoci. Pamiętaj także o częstym przycinaniu drzewek i krzewów oraz sprzątaniu opadłych liści. W ten sposób doświetlisz trawnik, dzięki czemu będzie w stanie szybciej wyschnąć.

Więcej o: