Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Ten domowy sposób to prawdziwy hit w walce z uporczywym osadem

Zacieki i osad z kamienia w toalecie to jedne z najczęściej pojawiających się problemów. Takie osady są nie tylko nieprzyjemne dla oka, ale, co gorsza, trudno ich się pozbyć. Z tego powodu wiele osób szuka w internecie odpowiedzi na pytanie, jak usunąć kamień z muszli klozetowej. Oto kilka domowych sposobów.

Zacieki i kamień pojawiają się na muszli klozetowej z powodu twardej wody, która ma podwyższone stężenie jonów soli wapnia, magnezu, żelaza, baru, manganu oraz wodorowęglanów, chlorków i siarczanów. Połączenie tak wielu związków odpowiada za pozostawienie na toalecie niechcianych osadów, które z czasem mogą się nawarstwiać. Jak temu zapobiec? 

Zobacz wideo Jak wyczyścić osad i kamień?

Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Domowy sposób na osad

Przede wszystkim musisz pamiętać o częstym sprzątaniu toalety. Jeśli zauważysz zabrudzenia bądź osad w muszli klozetowej koniecznie chwytaj za szczotkę lub szmatkę. Nieczyszczony regularnie nalot może się nawarstwiać, czyniąc go, praktycznie niemożliwym do usunięcia. Do walki z kamieniem najczęściej poleca się silne i drogie środki chemiczne, jednak dzięki temu domowemu sposobowi nie trzeba wcale z nich korzystać. Przydadzą się do niego jedynie dwie rzeczy: ocet spirytusowy i ręczniki papierowe.

  1. Na początku musisz usunąć wodę z syfonu toalety. Aby to zrobić, należy przygotować wąskie naczynie lub zbiornik, który zmieści się do środka. Stopniowo wybieraj wodę, wylewając ją do odpływów zlewu, wanny czy prysznica.
  2. W miejsce wybranej wody wlej dużo octu spirytusowego. Możesz także podgrzać go przed dolaniem do syfonu — w ten sposób zwiększysz jego właściwości czyszczące. Dzięki swojemu składowi środek zmiękczy kamień, co pozwoli ci usunąć go bez większego wysiłku.
  3. W przypadkach, w których osad pojawił się także na kołnierzu misy, należy obłożyć go papierowymi ręcznikami namoczonymi w occie. Tak owiniętą muszlę musisz zostawić na całą noc. Tylko w ten sposób kamień z kołnierza misy zostanie wystarczająco zmiękczony. 

Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy — pogromcy kamienia w toalecie

Kolejnym rozwiązaniem tego problemu jest użycie sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Połączenie obu składników sprawi, że kamień będzie zmiękczony i o wiele prostszy do usunięcia. Co więcej, mieszanka oprócz pomocy w usunięciu osadu, rozjaśni też przebarwienia powstałe w wyniku jego gromadzenia.

Wystarczy, że zmieszasz 1/3 szklanki sody oczyszczonej z 1/4 szklanki kwasku cytrynowego, a następnie wsypiesz całość do muszli klozetowej. W jej odpływie powinna pojawić się charakterystyczna dla tego zabiegu piana, którą trzeba pozostawić przez około 30 minut. Po tym czasie należy wyczyścić toaletę i spłukać wodę. 

Więcej o: