Żelazko, jak każdy inny sprzęt, z czasem będzie się coraz bardziej zużywać. Pojawią się na nim przypalone ślady, a płyta stanie się lepka. Czy należy wtedy wymienić urządzenie na nowszy model? Nie do końca. Dzięki tym kilku domowym sposobom dowiesz się, czym wyczyścić przypalone żelazko i oszczędzić pieniądze.
Pasta do zębów świetnie radzi sobie z usuwaniem spalenizny. Wystarczy, że rozsmarujesz środek na uszkodzoną część żelazka i zostawisz ją tam na około minutę. Po tym czasie dokładnie zetrzyj pastę czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Na sam koniec napełnij zbiornik wody, ustaw żelazko na parę, po czym zostaw na starym ręczniku czy podobnym materiale. Pozwól urządzeniu pracować przez kilka minut, a następnie dokładnie je oczyść.
Przypalona plama powinna zejść lub co najmniej znacznie się zmniejszyć. Jeśli nie chcesz skorzystać z pasty do zębów, wypróbuj sodę oczyszczoną. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję, rozpuść kilka łyżeczek białego proszku w wodzie. Powstałą maź wykorzystasz w ten sam sposób co pastę do zębów.
Żelazka z powłoką teflonową są szczególnie narażone na różnego rodzaju zarysowania i uszkodzenia. Z tego powodu jest to jeden z najtrudniejszych materiałów do czyszczenia. Przy urządzeniach tego typu, niestety nie możesz użyć sposobu z sodą oczyszczoną.
Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie bardzo delikatnej ściereczki namoczonej w occie. Przecieraj przypaloną powłokę do momentu zniknięcia plamy. Na sam koniec dokładnie oczyść żelazko mokrą szmatką.