Te napoje nawadniają organizm lepiej niż woda! Co najlepiej pić w upały?

Nasz organizm, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur, wymaga częstego nawadniania. Od lat uważano, że najlepszym sposobem na to, jest picie około 2 litrów wody dziennie. Jak się okazuje, grupa naukowców z Uniwersytetu St. Andrews twierdzi inaczej. Woda, w rankingu najlepiej nawadniających napojów, znajduje się dopiero na 10. miejscu!

Jakie są najlepsze napoje do nawodnienia organizmu? Według czwórki naukowców z Uniwersytetu St. Andrews, co najmniej 9 innych napojów niż woda, bardziej się do tego nada. Wśród nich znalazły się m.in. cola, sok pomarańczowy czy mleko. Dlaczego to właśnie te napoje w teorii lepiej nawadniają organizm?

Zobacz wideo Jak szybko schłodzić napoje?

Które napoje nawadniają najlepiej? Woda dopiero na 10 miejscu

Naukowcy z Uniwersytetu St. Andrews w swoich badaniach odkryli, że napoje zawierające kalorie oraz elektrolity takie sód i potas nawadniają lepiej niż woda. Substancje mające w składzie te składniki zatrzymują się w dłużej w organizmie. Tym samym, wydłuża się proces wydalania, dzięki czemu ciało korzysta z ich nawadniających właściwości przez większy okres czasu. Oto TOP 10 rankingu:

  1. Odtłuszczone mleko,
  2. Specjalne preparaty nawadniające,
  3. Mleko pełnotłuste,
  4. Cola,
  5. Cola bez cukru,
  6. Zimna herbata,
  7. Gorąca herbata,
  8. Izotoniki,
  9. Woda niegazowana,
  10. Woda gazowana

Jak widzimy, pierwszym miejscu znalazło się odtłuszczone mleko. Wysoka zawartość sodu w tym produkcie działa w pewnym sensie jak gąbka. To dzięki niemu woda zostaje zatrzymana w organizmie, jednocześnie spowalniając proces wytwarzania się moczu. Przez to, proces nawadniania ciała także zostaje wydłużony, czego nie można zaobserwować przy piciu wody

Najlepsze napoje nawadniające. Co z cukrami?

Wysokie miejsca zajmowane przez takie napoje jak izotoniki czy cola mogą dziwić. W końcu większość produktów tego typu jest uznawana jako niezdrowa. Jak jest naprawdę? W rzeczywistości słodkie napoje potrafią być lepszym źródłem nawodnienia organizmu niż woda. Problem pojawia się jednak podczas procesu osmozy. Cukry zawarte w płynach "wyciągają" wodę potrzebną ciału. Oznacza to, że słodkie napoje pierwotnie lepiej nawadniają organizm, jednak w trakcie ich wydalania ponownie go odwodniają. 

Więcej o: