Największą zaletą domowych rozwiązań w walce z insektami jest ich niska cena i naturalne działanie. Wykorzystując je, nie musimy się martwić o szkody, jakie chemikalia mogą wyrządzić w naszym domu bądź ogrodzie. Pomimo niskich kosztów triki tego typu cieszą się dobrą skutecznością. Jak wykorzystać te rozwiązania przeciwko szkodnikom? Oto domowe sposoby na mrówki.
Mrówki, jak wiele innych zwierząt, przywiązują dużą wagę do zapachów. Woń pożywienia momentalnie je przyciąga. Z tego powodu musisz pamiętać o regularnym sprzątaniu, czyszczeniu blatów i myciu naczyń. Zapach możesz także wykorzystać przeciwko insektom. Rośliny takie jak mięta, rozmaryn, majeranek lub tymianek działają na te owady odstraszająco.
Jeśli zauważyłeś mrówki na swoim balkonie, spróbuj zasadzić tam kilka z powyższych ziół. Insekty nie cierpią także zapachu czosnku. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie go w jako oprysku. Rozgnieć kilka ząbków warzywa, po czym wrzuć je do słoika z wodą. Po 24 godzinach całość zagotuj, a następnie, po przestudzeniu, przelej do atomizera bądź zwykłego spryskiwacza. Tak przygotowaną mieszaniną spryskaj miejsca, w których widziałeś ostatnio mrówki.
Mrówki w ogrodzie potrafią narobić sporych strat. Użycie chemikaliów w walce ze szkodnikami nie wchodzi w grę — nie możemy przecież narażać roślin na ich działanie. Z tego powodu wielu właścicieli zielników stara się używać naturalnych środków do walki z tymi insektami. Jak się pozbyć mrówek z ogrodu?
Wystarczy użyć oprysku przygotowanego z wody i octu. Wymieszaj obie substancje w proporcjach 1:1 i spryskaj nimi rośliny. Mieszanina jest w 100% bezpieczna dla upraw i jednocześnie skutecznie odstrasza szkodniki. Podobny efekt można uzyskać poprzez wykorzystanie soku z cytryny zamiast octu. Wyciśnij owoc i wymieszaj jego nektar z jedną szklanką wody. Jeśli nie chcesz stosować oprysku, możesz także rozsypać takie produkty jak soda oczyszczona czy proszek do pieczenia w miejscach, w których pojawiały się mrówki.