Najczęściej stosowanym rozwiązaniem podczas inwazji szczurów jest użycie trutek lub pułapek. Niestety, żaden z tych sposobów nie jest humanitarny. Zamiast rozstawiania sideł i sypania zabójczych granulatów można wykorzystać równie skuteczne naturalne metody. Jakie działania należy wykonać, jeśli w twoim mieszkaniu pojawił się szczur? Domowy sposób za niecałe 2 złote pozwoli ci uwolnić się od tego problemu!
Na początku warto wspomnieć o tym, jak rozpoznać, czy w naszym mieszkaniu rzeczywiście przebywają szczury. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy na rurach, kablach, meblach i innych nisko położonych elementach znajdują się ślady ugryzień. Są to charakterystyczne, nieduże ubytki, więc na pewno je rozpoznasz. Kolejnym symptomem wskazującym na obecność gryzoni są resztki żywności lub odchody pozostawione przez zwierzęta. Jeśli je zobaczysz, to możesz być pewien, że w twoim domu grasują szczury.
Jak w takim razie można się ich pozbyć? Szczury mocno reagują na odstraszające je zapachy. Jest to m.in.: woń dzikiej mięty, oleandry, świeżych (i jeszcze zielonych) liści pomidorów, dziewanny i dzikiego rumianku. Jeśli wiesz, gdzie znajduje się gniazdo gryzoni, to dobrym pomysłem jest podstawienie wymieszanej "bomby" zapachowej w jego pobliżu. Zwierzęta nie będą w stanie znieść połączenia tych aromatów.
Szczury nie cierpią także zapachu czosnku. Wystarczy, że rozłożysz ząbki warzywa przy wejściach i w zakamarkach, przez które gryzonie mogą wchodzić do twojego domu. Dla wywołania mocniejszego zapachu możesz je lekko rozgnieść.
Ostatnimi czasy dużą popularność zyskały humanitarne pułapki na szczury. Urządzenia nie mają zabijać zwierząt, a jedynie je przeganiać bądź łapać. Do tej kategorii należą np. odstraszacze dźwiękowe. Sprzęt tego typu wydaje niesłyszalne dla człowieka odgłosy. Szczury natomiast nie są w stanie znieść owych ultradźwięków, dzięki czemu będą omijać twój dom szerokim łukiem.
Na rynku dostępne są także tzw. żywołapki, czyli pułapki mające na celu jedynie uwięzić gryzonia. Zapach przynęty wabi szczury do środka małej klatki, która zamyka się zaraz po wejściu do niej. Na podobnej zasadzie działają także lepy przeznaczone do walki z tymi szkodnikami. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z jakiejkolwiek pułapki, pamiętaj, aby często ją sprawdzać. Złapanego gryzonia możesz wypuścić z dala od domu.