Choć kuny żywią się myszami czy szczurami, są również szkodnikami. Przegryzają gumowe kable, również w samochodach, sieją spustoszenie na strychach, zabijają też drób hodowlany. Hałasują i zanieczyszczają miejsca, w których postanowiły założyć gniazdo. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby na pozbycie się kuny.
Kuna domowa ma wydłużone ciało, krótkie nogi i charakterystyczną białą plamę na piersi. Wielkością przypomina niewielkiego kota. Występuje na terenie całej Polski.
O jej obecności na strychu świadczy… hałas. Kuna jest bardzo głośna zwłaszcza nocą, a przy tym pozostawia po sobie też spory bałagan — w tym resztki pożywienia. O jej obecności mogą świadczyć pogryzione kable, nieprzyjemny zapach odchodów i martwe zwierzęta, takie jak szczury, myszy czy ptactwo.
Kuna ma doskonały węch i nieprzyjemne zapachy sprawią, że zacznie omijać takie miejsce z daleka.
Jednym ze sposobów na zniechęcenie kuny jest rozrzucenie kociej lub psiej sierści w garażu, samochodzie czy na strychu. Niektórzy pozostawiają też worki z odchodami zwierząt domowych, choć można to uznać za lekką przesadę. Istotne jest, by rozrzucać sierść w miarę regularnie. Zapach powinien odstraszyć kunę, która zaniepokojona wonią innego i większego od siebie zwierzęcia oddali się w bezpieczniejsze dla siebie miejsce.
Odstraszająco może zadziałać również kostka toaletowa. Jej silny zapach powinien zniechęcić zwierzę do odwiedzin i przegonić je z naszego ogrodu. Rozrzucając kostkę w ogrodzie czy w domu uważaj jednak na rośliny i zwierzęta domowe.
A skoro już mowa o ogrodzie, to warto w nim posadzić Komarzycę. Plektrantus koleusowaty wydziela silny zapach podobny do oregano. Woń ta działa drażniąco na niektóre zwierzęta w tym kuny. Pamiętaj jednak, że kuna dość szybko przyzwyczaja się do zapachów i miejsca. Dlatego lepiej nie stosować jednej metody przez cały czas.
Jeśli kuna już zdążyła się zadomowić na naszej posesji, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie żywołapki. To bezpieczny sposób na złapanie dzikiego zwierzęcia. Do środka włóż jakiś przysmak, np. chleb z miodem lub jajko, który przyciągnie kunę. Nie uruchamiaj jednak pułapki przez kilka dni, dopóki zwierzę nie przyzwyczai się do niej. Dopiero gdy przynęta zacznie znikać, odblokuj mechanizm. Po złapaniu kuny wywieź ją do lasu. Pamiętaj, że znajduje się pod ochroną.