Wydaj 2 zł i zadbaj o swoje paprocie. Sprawdzony sposób na zdrowe i bujne liście

Paprotki to jedne z najpopularniejszych roślin używanych do wystroju wnętrz. Ich uprawa nie jest wymagająca, jednak warto poznać ich upodobania. Jak zadbać o paprocie? Te domowe sposoby sprawią, że ich liście będą zdrowe i bujne.
Zobacz wideo Jak zabezpieczyć rośliny na czas urlopu?

Stosunkowo łatwe w uprawie i pielęgnacji paprotki występują w prawie każdej "domowej dżungli". Te rośliny, w porównaniu do innych gatunków, np. fikusa, nie wymagają aż tak dużej uwagi. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na błędy w ich uprawie. Co w takim razie robić, aby wyhodować zdrowe i bujne paprocie? Domowe sposoby najlepiej się w tym sprawdzą.

Zadbaj o swoje paprocie. Domowy sposób na zdrowe rośliny

Ważnym aspektem uprawy paprotek jest ich nawożenie, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Od marca do lipca można to robić nawet co tydzień, ponieważ jest to okres wzrostu tej rośliny. Najlepiej nadadzą się do tego substancje o dużej zawartości azotu. Specjalne nawozy do paprotek nie są drogie, jednak o odpowiednie użyźnienie jej podłoża możesz zadbać, używając kawy. Niedopity napój wymieszaj z wodą w proporcji 1:5. Możesz także użyć resztek powstałych przy jej parzeniu. Wystarczy, że połączysz 1-2 łyżeczki fusów z 1 szklanką wody, a następnie poczekasz, aż napęcznieją. Jedna porcja tego roztworu powinna wystarczyć na kilka roślinek.

Czego potrzebują paprocie? Domowe sposoby na odżywkę dla roślin

Zdrowy, a przede wszystkim bujny rozwój paproci mogą zapewnić domowe odżywki różnego rodzaju. Jednym z najlepszych rozwiązań tego typu jest roztwór powstały z połączenia mleka i wody. W jednolitrowym naczyniu wymieszaj płyny w proporcji 1:3. Powstałą odżywkę najlepiej aplikować roślinie raz na miesiąc. Dzięki zakwaszającym właściwościom mleka uchronisz paprotkę m.in. przed atakiem grzybów. Pamiętaj także, aby sprawdzić jaką wodą podlewasz roślinę. Warto zadbać o to, żeby miała niskie stężenie węglanu wapnia i innych jonów.

Więcej o: