Jak rozciągnąć buty? Proste triki, aby zbyt ciasne obuwie pasowało idealnie

Zdarzyło wam się kiedyś, że kupiliście buty, które okazały się za ciasne? Niedopasowane obuwie jest niewygodne i może być przyczyną odcisków oraz obtarć stóp. Jak rozciągnąć buty, by pasowały idealnie?

Niewygodne lub nie do końca dopasowane buty są powodem obtarć i odcisków. Są też niezdrowe dla naszych stóp. To dlatego zawsze powinniśmy kupować obuwie w odpowiednim rozmiarze. Czasem jednak zdarza się, że buty, które w sklepie wydawały nam się dobrze dopasowane, już po zakupie okazują się ciasne. Wtedy możemy sięgnąć po sprawdzone sposoby na rozciągnięcie butów.

Zobacz wideo Nietypowe zastosowania skórki od banana. Wyczyścisz nią między innymi... skórzane buty!

Jak rozciągnąć zbyt wąskie lub za ciasne buty? Domowe sposoby

Nowe buty prosto z pudełka często okazują się zbyt wąskie. W większości przypadków takie obuwie rozciągnie się w trakcie noszenia, dopasowując się do naszej stopy. Co, jeśli nie możesz czekać? Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone sposoby na rozciąganie butów.

Najpopularniejszym jest wykorzystanie grubej skarpety. Jak to zrobić? Na stopy załóż grube skarpetki, a na nie nowe buty. Następnie włącz suszarkę do włosów i ciepły nawiew skieruj na miejsca, które cisną. Gorące powietrze zmiękczy materiał, a skarpeta rozciągnie go na tyle, by był bardziej dopasowany.

Jak prać buty w pralce? Jak prać buty w pralce? Pamiętaj o tym, a będą jak nowe

Innym ze sposobów jest lód i zamrażarka. Do butów włóż woreczki wypełnione wodą, a następnie umieść je w zamrażalniku. Pozostaw na noc. Woda zmieni się w lód, który ma większą objętość i rozciągnie buty od środka.

Jeśli buty okazują się za ciasne w palcach, możesz wykorzystać sposób z ziemniakiem. Włóż do środka surowego i obranego ziemniaka. Najpierw jednak dopasuj go do kształtu buta i dokładnie wytrzyj. Pozostaw na noc.

Jak rozciągnąć buty? Te triki warto znać 

Najlepszą metodą na rozciągnięcie butów są prawidła, które wkłada się do wnętrza obuwia na noc. Jeśli nie masz prawideł, możesz wypróbować sposób z parą wodną lub młotkiem. Uważaj jednak, by nie uszkodzić materiału! Upewnij się, że to bezpieczny sposób.

Nietypowe zastosowania ziemniaka (zdj. ilustracyjne) Przekrój go na pół i potrzyj twarz. Nietypowe zastosowania ziemniaka

Do rozciągania butów parą wodną możesz wykorzystać żelazko albo garnek z gotującą się wodą. Potrzymaj buty nad parą przez kilka minut, a następnie załóż. Chodzenie w takim zmiękczonym obuwiu, powinno pomóc w dopasowaniu go do stopy.

Jak rozciągnąć buty przy pomocy młotka? Sposób ten jest idealny w przypadku butów, które są niewygodne w okolicach pięty. Wystarczy, że odrobinę rozgrzejesz materiał, np. suszarką, włożysz do środka ściereczkę, a następnie zaczniesz delikatnie uderzać młotkiem. Lepiej nie używać tego narzędzia w przypadku butów z delikatnych materiałów, lakierowanych albo ze zdobieniami. Wtedy warto sięgnąć po specjalistyczne płyny do rozciągania obuwia albo oddać je do szewca.

Więcej o: