Sposób na mszyce w domu i ogrodzie. Jest banalnie prosty. Potrzebne składniki masz w swojej kuchni!

Mszyce atakują nie tylko rośliny w naszych ogrodach, lecz także na balkonach, a nawet w mieszkaniach. Wyrządzają przy tym ogromne szkody, dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć. Pomocne mogą okazać się domowe sposoby na mszyce.

Mszyce to niewielkie owady. Rozmnażają się bardzo szybko i równie szybko czynią ogromne szkody w naszych ogrodach. Żerują na młodych pędach czy pąkach kwiatowych i mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu roślin. A te, osłabione atakiem mszyc, są bardziej podatne na inne choroby i szkodniki. To dlatego nie powinniśmy bagatelizować ich obecności, a z mszycami walczyć jak najszybciej. Na szczęście można to robić tanimi i domowymi sposobami. Oto, jak to zrobić.

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Domowy sposób na mszyce w domu. Oprysk z sody

To najprostszy sposób na mszyce. Jak go przygotować?

  • Do 2 litrów ciepłej lub letniej wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej.
  • Wymieszaj i przelej do spryskiwacza.
  • Gdy woda ostygnie do temperatury pokojowej, wykonaj oprysk. Pamiętaj, by robić to dokładnie i nie zapomnij o spodzie liści!

Do takiego oprysku warto dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Po 1-2 dniach możesz umyć roślinę pod bieżącą wodą, by pozbyć się martwych owadów. Jeśli na liściach czy łodygach wciąż widzisz żywe mszyce, wykonaj oprysk ponownie.

Sposoby na ćmę bukszpanową Skuteczne sposoby na ćmę bukszpanową. Czym jest i jak z nią walczyć?

Niezastąpiony w kuchni i łazience. Ocet na mszyce w domu i ogrodzie

Kolejnym banalnym sposobem na mszyce jest oprysk z octu i wody. Wykonuje się go w proporcji 1:10. Silny zapach octu odstraszy owady.

  • Rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 1:10 - na 1 litr wody potrzebujesz 100 ml octu.
  • Do płynu możesz dodać odrobinę startego szarego mydła lub płynu do mycia naczyń.
  • Wymieszaj i przelej do spryskiwacza.

Spryskaj roślinę dokładnie, pamiętając, by nie omijać spodu liści i łodyg. Uważaj jednak na kwiaty — nawet tak rozcieńczony ocet może im zaszkodzić, jeśli będzie stosowany zbyt często. 

sposób na muszki owocówki Skuteczny i tani sposób na muszki owocówki. Wystarczą dwa składniki!

Oprysk z czosnku na mszyce. Prosty i skuteczny sposób na szkodniki

Ten przepis doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku inwazji mszyc, lecz także jako działanie prewencyjne na pleśń czy choroby grzybowe. Do przygotowania roztworu potrzebujesz 3-4 ząbki czosnku, wody i duży słoik.

  • Ząbki czosnku posiekaj lub rozgnieć i wrzuć do słoika.
  • Zalej chłodną wodą.
  • Przykryj lub zakręć słoik i pozostaw w ciepłym miejscu na 24 godziny.

Po upływie doby przelej płyn do spryskiwacza. Możesz go dodatkowo rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1, jeśli obawiasz się, że będzie zbyt mocny. Dokładnie opryskaj zaatakowane rośliny. Pozostałym płynem możesz podlać np. storczyki.

Więcej o: