Sposób na mszyce w domu i ogrodzie. Jest banalnie prosty. Potrzebne składniki masz w swojej kuchni!

Mszyce atakują nie tylko rośliny w naszych ogrodach, lecz także na balkonach, a nawet w mieszkaniach. Wyrządzają przy tym ogromne szkody, dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć. Pomocne mogą okazać się domowe sposoby na mszyce.

Mszyce to niewielkie owady. Rozmnażają się bardzo szybko i równie szybko czynią ogromne szkody w naszych ogrodach. Żerują na młodych pędach czy pąkach kwiatowych i mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu roślin. A te, osłabione atakiem mszyc, są bardziej podatne na inne choroby i szkodniki. To dlatego nie powinniśmy bagatelizować ich obecności, a z mszycami walczyć jak najszybciej. Na szczęście można to robić tanimi i domowymi sposobami. Oto, jak to zrobić.

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Domowy sposób na mszyce w domu. Oprysk z sody

To najprostszy sposób na mszyce. Jak go przygotować?

  • Do 2 litrów ciepłej lub letniej wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej.
  • Wymieszaj i przelej do spryskiwacza.
  • Gdy woda ostygnie do temperatury pokojowej, wykonaj oprysk. Pamiętaj, by robić to dokładnie i nie zapomnij o spodzie liści!

Do takiego oprysku warto dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Po 1-2 dniach możesz umyć roślinę pod bieżącą wodą, by pozbyć się martwych owadów. Jeśli na liściach czy łodygach wciąż widzisz żywe mszyce, wykonaj oprysk ponownie.

Niezastąpiony w kuchni i łazience. Ocet na mszyce w domu i ogrodzie

Kolejnym banalnym sposobem na mszyce jest oprysk z octu i wody. Wykonuje się go w proporcji 1:10. Silny zapach octu odstraszy owady.

  • Rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 1:10 - na 1 litr wody potrzebujesz 100 ml octu.
  • Do płynu możesz dodać odrobinę startego szarego mydła lub płynu do mycia naczyń.
  • Wymieszaj i przelej do spryskiwacza.

Spryskaj roślinę dokładnie, pamiętając, by nie omijać spodu liści i łodyg. Uważaj jednak na kwiaty — nawet tak rozcieńczony ocet może im zaszkodzić, jeśli będzie stosowany zbyt często. 

Oprysk z czosnku na mszyce. Prosty i skuteczny sposób na szkodniki

Ten przepis doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku inwazji mszyc, lecz także jako działanie prewencyjne na pleśń czy choroby grzybowe. Do przygotowania roztworu potrzebujesz 3-4 ząbki czosnku, wody i duży słoik.

  • Ząbki czosnku posiekaj lub rozgnieć i wrzuć do słoika.
  • Zalej chłodną wodą.
  • Przykryj lub zakręć słoik i pozostaw w ciepłym miejscu na 24 godziny.

Po upływie doby przelej płyn do spryskiwacza. Możesz go dodatkowo rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1, jeśli obawiasz się, że będzie zbyt mocny. Dokładnie opryskaj zaatakowane rośliny. Pozostałym płynem możesz podlać np. storczyki.

Więcej o: