Jak uratować białe pranie? Te przyprawy mogą zdziałać cuda! Są lepsze niż odplamiacz

Zdarzyło ci się przez nieuwagę wrzucić ulubiony biały T-shirt do prania z ciemnymi lub kolorowymi ubraniami? Cóż, może przytrafić się to każdemu. Na szczęście białe pranie można łatwo uratować. Dzięki tym sposobom przywrócisz im biel.

Chwila nieuwagi wystarczy, by jasne ubrania straciły swoją biel i blask. Jedna kolorowa skarpetka wrzucona z jasnymi rzeczami czy ulubiona biała koszulka i biustonosz zaplątane w ciemnym praniu mogą przyprawić nas o ból głowy. Okazuje się jednak, że nawet po takiej wpadce nie wszystko jest jeszcze stracone. Jak uratować białe pranie? Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć

Jak uratować białe pranie? Potrzebne składniki masz w swojej kuchni

Do odbarwienia zafarbowanych jasnych rzeczy możesz wykorzystać składniki, które na co dzień stosujesz w kuchni. Mowa o liściach laurowych i sodzie oczyszczonej. Oto jak to zrobić!

Do rozjaśnienia i odplamienia białych czy jasnych ubrań nie potrzebujesz środków chemicznych. Wystarczy… soda oczyszczona. Możesz ją dodać do proszku do prania i wyprać jak zwykle, możesz też namoczyć w kilku łyżkach sody zafarbowane lub poszarzałe rzeczy. Zamiast sody oczyszczonej możesz użyć proszku do pieczenia. Oba składniki zadziałają również jak odplamiacz.

Do pozbycia się efektów wpadki przy praniu pomocne są też liście laurowe.

  • Do średniej wielkości garnka wrzuć ok. 10 liści laurowych.
  • Zalej wodą i zagotuj.
  • Odstaw do przestudzenia, a następnie wrzuć zafarbowane ubrania.
  • Namaczaj przez około godzinę lub do momentu, aż wywar całkowicie ostygnie.

Tak wymoczone pranie wrzuć do pralki i upierz jak zwykle. Do wywaru możesz dodać 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej. Roztwór idealnie sprawdzi się w przypadku białych ubrań.

Domowe sposoby na wybielenie i odplamienie ubrań. Działają cuda!

By odbarwić ubrania, wlej pół szklanki octu do miski z ciepłą wodą. W tak przygotowanym roztworze namocz ubrania przez noc. Następnego dnia wrzuć je do pralki i wypierz jak zwykle.

Do uratowania białych ubrań możesz wykorzystać też sok z cytryny.

  • Dwie cytryny pokrój na plasterki i zalej ciepłą wodą.
  • Przelej płyn do miski i w tak przygotowanym roztworze namaczaj pranie przez co najmniej godzinę.

Po wszystkim wypierz ubrania w pralce. Do namaczania możesz dodać odrobinę wody utlenionej, która wzmocni działanie soku z cytryny.

Więcej o: