Sposób na ćmę bukszpanową. Z tym opryskiem skutecznie pozbędziesz się szkodników. Jest banalnie prosty

Ćma bukszpanowa przybyła do nas z Azji. Ten nocny motyl to najgroźniejszy szkodnik bukszpanów. W krótkim czasie potrafi dokonać inwazji i doszczętnie zniszczyć nasze żywopłoty oraz krzewy. Jak pozbyć się tego szkodnika? Czy istnieją domowe sposoby na ćmę bukszpanową?

Gąsienice ćmy bukszpanowej żerują tylko na bukszpanach, ale jest to marne pocieszenie. Rozwijają się w mgnieniu oka i równie szybko doprowadzają do zniszczenia krzewy. Na szczęście te szkodniki są bardzo charakterystyczne. Gąsienice są zielone, z podłużnymi ciemnymi paskami na grzbiecie. Pozostawiają też cienką przędzę przypominającą pajęczą sieć, szczególnie na gałęziach i między liśćmi. Na ich spodzie i w głębi krzewu z kolei można znaleźć ich jaja. Dlatego tak ważne jest regularne oglądanie żywopłotów i krzewów w ogrodzie. Co robić, jeśli już zauważyliśmy obecność gąsienic? Jak się pozbyć ćmy bukszpanowej domowymi sposobami?

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Najprostszy sposób na ćmę bukszpanową? Nic nie kosztuje, ale…

Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem walki z ćmą bukszpanową jest… ręczne ściąganie larw lub ich strząsanie z krzewów. Co prawda metoda ta nic nie kosztuje, ale jest dość czasochłonna. By ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z wody pod ciśnieniem i przy pomocy węża ogrodowego dokładnie umyć krzewy z larw i jaj szkodnika. Zmyte i wytrząśnięte gąsienice zbierz do wiadra i wyrzuć z dala od krzewów.

Domowy sposób na ćmę bukszpanową. Dwa przepisy na skuteczny oprysk

Skutecznym sposobem na ćmę bukszpanową i inne szkodniki żerujące na roślinach w ogrodzie są domowej roboty opryski. Do ich wykonania nie potrzebujesz skomplikowanych składników, musisz się tylko zaopatrzyć w spryskiwacz, ocet i szare mydło. Przyda się również płyn do mycia naczyń. I co najważniejsze — domowe opryski pomogą w walce z ćmą, ale też z mszycami czy przędziorkiem.

Jak wykonać oprysk z octu na ćmę bukszpanową?

  • Wymieszaj ocet i wodę w proporcji 1:10 - na jedną miarkę octu dodaj 10 miarek wody.
  • Taką miksturę przelej do spryskiwacza.
  • Dokładnie pokryj nią liście (zarówno z wierzchu, jak i od spodu) oraz gałęzie bukszpanu.

Do oprysku możesz dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń, który sprawi, że roztwór lepiej przylegnie do liści.

By wykonać oprysk z szarego mydła (czyli mydła potasowego), potrzebujesz tylko 2 składników.

  • 75 g mydła potasowego zetrzyj na tarce.
  • Dodaj do 5 litrów ciepłej wody.
  • Poczekaj, aż mydło się rozpuści, a następnie przelej do spryskiwacza.
  • Spryskaj liście i gałęzie.

Tu również liczy się dokładność. Takie opryski należy wykonywać w momencie, w którym zauważymy pierwsze larwy ćmy bukszpanowej.

Więcej o: