Zbierz te kwiaty na łące i przygotuj napar. Pomoże on na trądzik, łupież i stany zapalne

Zapewne wiele razy przechodziliśmy przez łąkę czy obok pola i podziwialiśmy rosnące tam kwiaty. Okazuje się, że niektóre z nich mają niespotykane właściwości zdrowotne. Które rośliny warto zbierać na łące? Jakie jest ich zastosowanie?

Chaber bławatek to pospolita roślina miododajna, która licznie porasta pola i łąki. Choć uważany jest za chwast, szczególnie gdy wyrasta między zbożem, ma szereg korzystnych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych. W medycynie ludowej stosowany jest od setek lat. Nie musisz go szukać na łące — możesz go również zasadzić w swoim ogródku. Najlepiej wysiewać kwiaty w marcu i kwietniu. Bławatki kwitną latem, od czerwca do września. Do czego można wykorzystać te kwiaty? Jakie właściwości ma chaber bławatek?

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Chaber bławatek. Właściwości i zastosowanie

Bławatek, znany też jako samosiejka czy kwiatek wołoszek, to znana od wieków roślina lecznicza zawierająca flawonoidy i antocyjanidyny. Chaber jest składnikiem kosmetyków przeciw trądzikowi, kremów do twarzy i pod oczy. Ponadto ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i moczopędne. Z tego powodu stosuje się go np. w chorobach nerek czy zapaleniu pęcherza. Napar z płatków bławatka można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Kiedy zbierać kwiaty bławatka? Jak to robić?

Kwiaty chabra bławatka należy zbierać rano, w słoneczny dzień, już po opadnięciu rosy. Pamiętaj, by zbierać tylko płatki, bez koszyczka. Świeże płatki możesz dodać do sałatki. Zbiory susz w zacienionym miejscu z dobrą wentylacją. Uważaj, by nie zbladły — płatki, które straciły swój kolor, tracą również właściwości lecznicze. Po wysuszeniu trzymaj je szczelnie zamknięte z dala od światła.

Napar z bławatka. Jak go przygotować?

Do przygotowania naparu z bławatka potrzebujesz ususzonych płatków. Kilka łyżek zalej wrzątkiem i przykryj. Odczekaj kwadrans, aż się zaparzy. Mocniejszy napar po odcedzeniu i przestudzeniu możesz stosować jako płukankę do skóry głowy, tonik do twarzy lub zanurzyć w nim płatki kosmetyczne i zastosować jako kompres na powieki. Można go też dodać do kąpieli. Sprawdzi się też jako płukanka do gardła, łagodząc stan zapalny, również błony śluzowej jamy ustnej.

Napar z 2 łyżek suszonych kwiatów możesz pić jak zwykłą herbatę — pół szklanki 1-2 razy dziennie przed posiłkiem. Taki napój zalecany jest szczególnie osobom, które zmagają się z chorobami nerek, kamicą nerkową lub zapaleniem pęcherza.

Naparu nie powinny pić kobiety w ciąży i osoby uczulone na kwiaty astrowate. W przypadku poważnych lub nieustępujących problemów zdrowotnych zalecamy konsultację się z lekarzem.

Więcej o: