Czym wyczyścić srebro? Cztery proste sposoby, dzięki którym przywrócisz blask ulubionej biżuterii

Srebrna biżuteria cieszy się niesłabnącą popularnością od lat. Niestety, z czasem ulubione kolczyki czy naszyjnik tracą dawny wygląd i pojawia się na nich ciemny nalot. To znak, że pora o nie zadbać. Czym wyczyścić srebro, by odzyskało swój blask?

Ciemny i matowy nalot na srebrnej biżuterii czy sztućcach to nie powód do załamywania rąk. To całkowicie naturalny proces. Odpowiedzialne za to są cząsteczki dwutlenku siarki, które wchodzą w reakcję ze srebrem. To sprawia, że na powierzchni zaczyna pojawiać się ciemny osad z siarczku srebra. To dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu srebra. Czy można to zrobić domowym sposobem? Jak najbardziej! Zdradzamy najlepsze triki. 

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Czym wyczyścić srebro? Potrzebne składniki masz w swoim domu

Srebro lepiej jest czyścić metodami chemicznymi. Czyszczenie mechaniczne np. szorowanie przy pomocy szczotki, może pozostawić zarysowania na powierzchni i po pewnym czasie doprowadzić do ubytków. A w tych będzie zbierać się jeszcze więcej siarczku srebra i zanieczyszczeń. W sklepach z biżuterią można kupić specjalne płyny do czyszczenia, ale równie skuteczne są domowe sposoby. Do tego pozwalają zaoszczędzić pieniądze.

W pozbyciu się ciemnego nalotu ze srebra pomocna będzie sól i folia aluminiowa, pasta do zębów lub soda oczyszczona oraz ocet. Przyda się też… cola. Zanim przejdziesz do czyszczenia, pamiętaj, żeby robić to delikatnie i używać wyłącznie miękkich ściereczek, np. z mikrofibry oraz szklanych lub plastikowych misek. 

Jak wyczyścić srebro? 4 banalne sposoby na przywrócenie biżuterii blasku

Najpopularniejszym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest zanurzenie go w wodzie z solą i folią aluminiową. Oto jak to zrobić.

  • Na dno naczynia połóż dwie warstwy folii aluminiowej.
  • Wlej ok. 500 ml gorącej wody i wsyp 5 łyżeczek soli kuchennej.
  • Zamieszaj, a gdy sól się rozpuści, do mikstury wrzuć srebrną biżuterię.
  • Pozostaw na kilka godzin — co najmniej do całkowitego ostudzenia wody.
  • Po tym czasie wyjmij biżuterię, opłucz w czystej wodzie, a następnie wytrzyj i wypoleruj miękką szmatką.

Innym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest wykorzystanie sody oczyszczonej i octu. Do litra gorącej wody dodaj łyżeczkę sody oraz łyżeczkę octu. Następnie zanurz w niej srebro i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie wypłucz biżuterię pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Z usunięciem czarnego nalotu na srebrze doskonale poradzi sobie cola. Jak to zrobić?

  • Umieść srebro w misce i zalej je colą do całkowitego przykrycia.
  • Pozostaw na kilka godzin.
  • Po wszystkim wypłucz biżuterię i wypoleruj miękką ściereczką.

Popularną metodą na pozbycie się nalotu jest wyszorowanie srebra pastą do zębów. Pamiętaj, by nie używać pasty wybielającej ani z granulkami. Nie czyść też szczoteczką do zębów z twardym włosiem — lepiej użyj ściereczki z mikrofibry. Odrobinę pasty nałóż na ścierkę lub miękką szczoteczkę, a następnie delikatnie przetrzyj nią srebro. Po chwili dokładnie wypłucz biżuterię i wytrzyj do sucha.

Więcej o: