Domowy sposób na zakwasy. Uśmierzy ból szybko i skutecznie. Jest banalnie prosty

Nieodpowiednia rozgrzewka, zbyt intensywne ćwiczenia czy wakacyjny pobyt w górach. Wszystko to może prowadzić do nadwyrężenia mięśni, a tym samym zakwasów. Ból może dokuczać nam nawet przez tydzień. Na szczęście istnieją rozwiązania pozwalające uśmierzyć go szybko i skutecznie. Oto domowe sposoby na zakwasy.

Mówi się, że zakwasy to wskaźnik tego, jak ciężki był ostatni trening. Zbieranie się kwasu mlekowego w mięśniach, a następnie ich regeneracja to naturalny proces. Nie oznacza to jednak, że towarzyszącemu temu dyskomfortowi nie warto skrócić. Oto domowe sposoby na zakwasy.

Zobacz wideo Regeneracja po maratonie, rozmowa z fizjoterapeutką

Prosty sposób na zakwasy. Czym tak naprawdę są i ile mogą trwać?

Zakwasy pojawiają się zwykle po intensywnym treningu lub ciężkiej pracy fizycznej. Są one wynikiem niedoboru tlenu, który powoduje powstawanie kwasu mlekowego, czyli produktu ubocznego wielu procesów metabolicznych. Substancja gromadzi się w mięśniach, jednak dzięki właściwemu działaniu krążącej w nich krwi, zostaje wypłukany po około 60 minutach. Bóle odczuwane po kilku lub nawet kilkunastu godzinach po treningu to tzw. zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Ten stan może trwać nawet do tygodnia! Jak skutecznie go skrócić? 

Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na zakwasy jest gorąca kąpiel lub prysznic. Przemęczone mięśnie pod wpływem gorącej wody rozluźniają się, chwilowo neutralizując ból. Jednak tłumienie dyskomfortu nie jest kluczową zaletą tego sposobu. Dzięki gorącym kąpielom przyspieszamy krążenie krwi, przez co szybciej wypłuczemy zalegający w mięśniach kwas mlekowy. Dobrą metodą jest także naprzemienne oblewanie bolących miejsc ciepłą i zimną wodą. Zmiany termiczne złagodzą dyskomfort i stany zapalne.

Jak zapobiegać zakwasom? Pamiętaj o właściwym przygotowaniu do treningu

Najlepszym sposobem na zakwasy jest odpowiednie rozgrzanie mięśni przed treningiem. Podstawą rozgrzewki jest rozciąganie. Pamiętaj, aby zająć się całym ciałem, nie tylko partiami, które chcesz ćwiczyć. Stretching jest także dobrym rozwiązaniem po treningu. W tym celu dobrze jest udać się na basen. W trakcie pływania rozluźnisz napięte mięśnie, a chłodna woda w połączeniu z wysiłkiem fizycznym poprawi krążenie.

Schładzanie mięśni po ćwiczeniach lub na ich końcu jest również często doradzanym sposobem na zapobieganie zakwasom. Oznacza to, że ostatnie serie najlepiej wykonywać na mniejszym obciążeniu, stopniowo redukując ich tempo. Po skończonym treningu możesz także obłożyć trenowane partie lodem. W ten sposób uspokoisz tętno i rozluźnisz mięśnie. 

Więcej o: