Jak pielęgnować pieniążek? Tę roślinę warto mieć w domu nie tylko ze względu na piękny wygląd

Pilea peperomiowata, znana bardziej jako pieniążek, to roślina mało wymagająca i stosunkowo łatwa w uprawie. Jej oryginalne liście to wspaniała ozdoba domu, dlatego właśnie kwiat ten staje się coraz popularniejszy. Jak pielęgnować pieniążek? O czym warto pamiętać, by roślina pięknie rosła? Podpowiadamy.

Pieniążek swoją nazwę zawdzięcza oryginalnemu kształtowi liści. Przypominają one bowiem monety. To jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Do tego wiąże się z nią ciekawy przesąd. Jak pielęgnować pieniążek? O czym warto pamiętać? Oto kilka porad.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Pilea peperomiowata. Wygląd i ciekawy przesąd z nią związany

To niewielka roślina — jej wielkość w dużej mierze zależy od warunków, jakie zostały jej zapewnione. Zazwyczaj osiąga ok. 30 cm wysokości, a jej liście mają średnicę od 5 do 10 cm. Wiotkie pędy z czasem drewnieją. Wtedy warto zapewnić im podporę.

Pieniążek jest popularnym prezentem wręczanym na nowe mieszkanie. To dlatego, że roślina ma przynosić korzyści i powodzenie finansowe.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Proste sposoby, by pięknie kwitł

Jak pielęgnować pieniążek? Proste zasady dotyczące uprawy

Choć to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie, wciąż warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki temu pieniążek będzie pięknie rósł, a jego liście będą zielone.

  1. Zapewnij pieniążkowi stanowisko jasne, o rozproszonym świetle. Nie stawiaj go bezpośrednio na słońcu i uważaj na przeciągi. W pokojach z oknami na wschód czy północ śmiało możesz postawić roślinę na parapecie. W pokojach wychodzących na południe i zachód lepiej umieść ją w pewnej odległości od okien.
  2. Pieniążki lubią żyzne i przepuszczalne podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Pamiętaj o warstwie drenażowej na dnie doniczki.
  3. Pilea najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. Zarówno zimą, jak i latem zapewnij jej temperaturę ok. 20 stopni — latem maksymalnie 25.
  4. Pamiętaj też o regularnym nawożeniu od początku wiosny do końca lata. Wybierz nawóz do roślin zielonych i stosuj go co 2-3 tygodnie. Możesz spokojnie zmniejszyć dawkę o połowę.

Festiwal Roślin doniczkowych w Toruniu.Masz problem z brązowymi końcówkami liści roślin? Ten sposób go rozwiąże

Jak podlewać pieniążek? Co robić, by nie przelać rośliny?

Choć pieniążek trudno jest przelać czy przesuszyć, warto zachować ostrożność. Zbyt wilgotna lub po prostu mokra ziemia może prowadzić do gnicia korzeni. Zdecydowanie lepiej, jest roślinę przesuszyć, niż przelać. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Co kilka dni warto kwiat zraszać przegotowaną i odstaną wodą.

Więcej o: