Dietę i ćwiczenia powinniśmy dostosować do naszych upodobań. Zmiany dobrze jest też wprowadzać stopniowo. Zmuszanie się do jedzenia czegoś, za czym nie przepadamy czy wykonywanie nudnych i nieprzynoszących nam satysfakcji ćwiczeń szybko sprawią, że zrezygnujemy z planu i wrócimy do starych nawyków. Po jakie zdrowe produkty warto sięgać, by osiągnąć wymarzony płaski brzuch?
Zobacz wideo
5 popularnych typów brzuchów. Jaki masz ty i o czym to świadczy?
Dieta na płaski brzuch. Z czego warto zrezygnować?
Podczas odchudzania kluczowa jest ilość spożywanych kalorii, a niektóre produkty mogą ich dostarczyć całkiem sporo. Warto zatem sięgać po nie jak najrzadziej lub całkowicie wyeliminować je z diety. Mowa tutaj m.in. o:
- Białym pieczywie — zawiera bardzo dużo węglowodanów, cukry proste i ma wysoki indeks glikemiczny. Z tego powodu lepiej ograniczyć jego spożycie.
- Słodkich i gazowanych napojach — w krótkim czasie dostarczają organizmowi ogromne ilości cukrów prostych.
- Fast foodach i gotowych daniach. Zawierają masę cukru i konserwantów, które nie są korzystne dla naszego organizmu.
- Alkoholu — najlepsze efekty przyniesie jego całkowite wykluczenie, ale pomoże nawet ograniczenie jego spożycia.
Marzy ci się płaski brzuch? Po te produkty warto sięgać
Przede wszystkim pamiętaj o produktach bogatych w błonnik. Wprowadź do diety więcej świeżych warzyw i owoców, ale nie tylko. Jakie produkty mogą przybliżyć nas do wymarzonego celu?
- Produkty pełnoziarniste — brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron czy chleb razowy. Zawierają one witaminy z grupy B, magnez, żelazo, a przede wszystkim błonnik pokarmowy.
- Nabiał — np. chudy twaróg czy serek wiejski — i inne produkty bogate w białko.
- Warzywa bogate w błonnik, takie jak czerwona fasola, pomidor, marchewka, brokuł czy buraki. Kiełki, poza błonnikiem pokarmowym, zawierają również masę witamin i minerałów.
- Owoce — w szczególności gruszki, grejpfruty i pomarańcze, które przy okazji zawierają dużo witaminy C.
- Suszone owoce, takie jak śliwka czy morela. Zawierają bardzo dużo błonnika, ale jednocześnie sporo cukru na 100 g produktu, dlatego nie przesadzaj z ich ilością.
Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po przyprawy, które pobudzają trawienie i hamują apetyt. Cynamon pobudza metabolizm i reguluje poziom cukru we krwi. Z kolei imbir przyspiesza przemianę materii i pobudza trawienie. Przyprawy takie jak majeranek, koperek czy kminek z kolei neutralizują produkcję gazów w jelitach.
Pamiętaj też o piciu wody — minimum 2 litrów dziennie. Poranek zacznij od szklanki ciepłej wody, do której możesz dodać cytrynę. Pomoże to w walce z zaparciami i pozbywaniu się toksyn z organizmu. Pij też zieloną lub białą herbatę.