Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu? Wydaj 2 zł i pozbądź się uporczywych plam

Regularne sprzątanie szafek kuchennych jest bardzo ważne. To właśnie na nich, zazwyczaj podczas gotowania, osiada tłuszcz. Lepkie plamy są dość trudne do usunięcia, więc lepiej nie pozwalać im gromadzić się długo. Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Opary powstające podczas gotowania nie składają się tylko z pary wodnej. Znajdą się w nich także m.in. cząsteczki tłuszczu. Im częściej gotujemy, tym więcej osadu znajdziemy na szafkach kuchennych. Walkę z tłustymi plamami, choć jest dość uciążliwa, można "wygrać" bez pomocy silnie chemicznych środków. Naturalne sposoby radzą sobie z tym rodzajem brudu wręcz perfekcyjnie. Oto jak wyczyścić szafki kuchenne bez zbędnego szorowania.

Zobacz wideo Plamy z tłuszczu to częsty problem. Nie wiesz, jak je usunąć?

Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu? Wystarczy, że wydasz 2 zł

Jeden z najlepszych sposobów na tłuste plamy osadzające się na szafkach kuchennych kosztuje zaledwie 2 zł. To właśnie za mniej więcej tyle kupisz znane poskramiacze brudu — cytrynę i sodę oczyszczoną. Wystarczy, że połączysz ze sobą jedną szklankę sody oraz dwie szklanki ciepłej wody i soku z cytryny. Mieszaninę przelej do butelki z atomizerem i spsikaj nią tłuste plamy. Pozwól środkowi działać przez 2-3 minuty, po czym delikatnie przetrzyj go miękką gąbką. Jeśli brud nie zejdzie za pierwszym razem, opłucz myjkę i powtórz czynność. Na sam koniec wysusz meble za pomocą ścierki kuchennej. 

Inne sposoby na tłuste plamy. Użyj octu i wody

Kolejnym dobrym trikiem na tłuszcz osadzający się na kuchennych szafkach jest sprawdzony sposób z octem i ciepłą wodą. Połącz oba płyny w stosunku 1:1 w butelce z rozpylaczem. Tak samo, jak w przypadku rozwiązania z cytryną i sodą, nałóż środek bezpośrednio na plamy i zostaw na kilka minut. Następnie namocz miękką ściereczkę w ciepłej wodzie i otrzyj nią brudne ślady. Na sam koniec wysusz szafki suchą szmatką.

Plamy powinny poddać się po pierwszym przetarciu. Dlaczego ocet tak dobrze sprawdza się w walce z zabrudzeniami? Wszystko dzięki jego naturalnej kwasowości. To właśnie ona sprawia, że tak dobrze nadaje się do roli środka czyszczącego.

Więcej o: