Lawenda w doniczce. Dodaj naturalny składnik do ziemi, a będzie pięknie i bujnie rosła

Lawendę stosuje się w kosmetyce, kuchni czy ziołolecznictwie i aromaterapii. Jej kwiaty są wspaniałą ozdobą i choć nie jest to roślina trudna w uprawie, warto odpowiednio o nią zadbać. Jak pielęgnować lawendę w doniczce? Co robić, by pięknie rosła?

Lawenda to jedna z popularniejszych roślin ogrodowych. Od wieków stosuje się jej kwiaty - nie tylko do aromatyzowania. Jest rośliną miododajną, dodatkowo odstrasza szkodniki, takie jak mszyce czy komary. Możemy ją hodować nie tylko w ogrodzie, lecz także w doniczce na balkonie czy tarasie. Jeśli prawidłowo o nią zadbamy, będzie pięknie kwitła. Jak uprawiać lawendę? Oto kilka porad.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Lawenda w doniczce. Jakie odmiany wybrać?

Lawenda obejmuje 41 różnych gatunków. I choć każdy z nich nadaje się do uprawy w doniczce, warto wybrać taki, który będzie odporny na mróz.

Lawenda wąskolistna to najczęściej uprawiany gatunek w Polsce. Jest odporna na mróz, ma intensywny zapach. Kwitnie od lipca do sierpnia. Jest też jadalna. Jej kwiaty mają barwę fioletową, niebieską czy różową.

Lawenda francuska z kolei kwitnie dwukrotnie - od maja do czerwca oraz jesienią. Ma duże kwiaty, o barwie fioletowej, niebieskiej, białej czy różowej. Jest odporna na niewielki mróz.

Odporna na mróz jest też Lawenda spika. Jej kwiaty mają ostry zapach i bladofioletowy kolor.

Jak uprawiać lawendę w doniczce? Dodaj do ziemi skorupki jajek, a nie pożałujesz

Doniczka, w której zasadzimy lawendę, powinna być odpowiednio duża. Roślina tworzy rozległy system korzeniowy. Najlepsza będzie dobrze przepuszczalna ziemia. Pamiętaj, by na dnie umieścić warstwę drenażu. Do ziemi możesz dodać pokruszone skorupki jaj. Lawenda lubi podłoże bogate w wapń, a wykorzystanie skorupek to jeden z domowych sposobów na wzbogacenie gleby o ten pierwiastek.

Lawenda źle znosi nadmiar wilgoci i przelanie. Podlewaj ją dopiero, gdy ziemia lekko przeschnie. Roślina najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku, np. na parapecie czy balkonie.

Jesienią i zimą przenieś lawendę w najbardziej nasłonecznione miejsce w domu i zapewnij jej dobry przewiew i wentylację. Kwiaty na balkonie możesz zabezpieczyć, owijając donicę styropianem, kartonem czy specjalną agrotkaniną.

Kiedy przycinać lawendę? Jak to zrobić?

Lawendę hodowaną w doniczce warto przycinać dwa razy w roku. Wiosną usuń uszkodzone i zdrewniałe pędy. Możesz też wtedy skrócić roślinę - dzięki temu szybciej się zagęści.

Późnym latem lub na początku jesieni utnij uschnięte i usychające kwiaty. Możesz je zachować i wykorzystać np. do woreczków zapachowych do szafy czy dodawać do kąpieli.

Więcej o: