Jak wyczyścić złoto domowym sposobem? To proste! Przywróć blask składnikami, które masz w kuchni

Aby złota biżuteria jak najdłużej cieszyła oko, trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio o nią dbać. By przywrócić jej blask i pozbyć się brzydkiego nalotu, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie złota.

Czyste złoto znane jest z tego, że nie utlenia się pod wpływem powietrza. Biżuteria jednak rzadko wykonywana jest z samego złota. Dodawane do niej stopy miedzi sprawiają, że czasem na powierzchni kolczyków czy pierścionków pojawia się szary nalot - patyna. Niekorzystnie na wygląd i kondycję złota wpływają też stosowane przez nas kosmetyki czy promienie słoneczne. Na szczęście w pozbyciu się nalotu i przywróceniu blasku pomocne okazują się domowe sposoby.

Zobacz wideo Twoja srebrna biżuteria pokryła się ciemnym nalotem? Ten sposób przywróci jej blask

Jak wyczyścić złoto domowym sposobem? Ten środek kosztuje grosze, a działa cuda

Najtańszym i najłatwiejszym sposobem na przywrócenie złotej biżuterii dawnego uroku jest wyczyszczenie jej przy pomocy sody oczyszczonej. Można to zrobić na dwa sposoby.

  • Łyżkę sody oczyszczonej wsyp do szklanki ciepłej wody. Wymieszaj, a następnie wrzuć do mieszanki złotą biżuterię. Pozostaw na 20 minut. Po takiej kąpieli wyczyść kolczyki czy naszyjniki miękką ściereczką lub szczoteczką o miękkim włosiu, a następnie wypoleruj.
  • Do porcji sody oczyszczonej dodaj wodę - tak, by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na zabrudzenia na biżuterii i pozostaw na 15-20 minut. Po wszystkim usuń ją wodą i dalej postępuj jak wyżej. Taka pasta doskonale sprawdzi się przy większych zabrudzeniach.

Inne domowe sposoby na czyszczenie złota. Potrzebne składniki masz w swojej kuchni

Z drobnymi zabrudzeniami i delikatnym nalotem poradzi sobie płyn do mycia naczyń. Wystarczy, że dodasz kilka kropli do ciepłej wody, a następnie zanurzysz biżuterię na ok. 15 minut. Po tym czasie wypłucz ją w wodzie, by usunąć resztki płynu, i przetrzyj miękką ściereczką i wypoleruj.

Pozłacaną i złotą biżuterię, która pokryła się patyną, wyczyścisz również solą i sokiem z cytryny. Wystarczy zanurzyć zabrudzone przedmioty w roztworze wody, soli i cytryny i pozostawić na kilkanaście minut do nawet godziny. Sól wejdzie w reakcję z patyną, dzięki czemu łatwiej będzie wyczyścić biżuterię. Na koniec wytrzyj i wypoleruj złoto.

Biżuterii z cennymi kamieniami raczej nie zanurzaj w wodzie. Po takiej kąpieli diamenty czy inne kamienie szlachetne mogą po prostu odpaść. Możesz ją wyczyścić ściereczką zanurzoną w wodzie z płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. Tym sposobem wyczyść też złoty zegarek. Pamiętaj, by robić to delikatnie. Staraj się omijać miejsca, w których ulokowane są ozdoby.

Więcej o: