Jak wyczyścić złoto domowym sposobem? To proste! Przywróć blask składnikami, które masz w kuchni

Aby złota biżuteria jak najdłużej cieszyła oko, trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio o nią dbać. By przywrócić jej blask i pozbyć się brzydkiego nalotu, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie złota.

Czyste złoto znane jest z tego, że nie utlenia się pod wpływem powietrza. Biżuteria jednak rzadko wykonywana jest z samego złota. Dodawane do niej stopy miedzi sprawiają, że czasem na powierzchni kolczyków czy pierścionków pojawia się szary nalot - patyna. Niekorzystnie na wygląd i kondycję złota wpływają też stosowane przez nas kosmetyki czy promienie słoneczne. Na szczęście w pozbyciu się nalotu i przywróceniu blasku pomocne okazują się domowe sposoby.

Zobacz wideo Twoja srebrna biżuteria pokryła się ciemnym nalotem? Ten sposób przywróci jej blask

Jak wyczyścić złoto domowym sposobem? Ten środek kosztuje grosze, a działa cuda

Najtańszym i najłatwiejszym sposobem na przywrócenie złotej biżuterii dawnego uroku jest wyczyszczenie jej przy pomocy sody oczyszczonej. Można to zrobić na dwa sposoby.

Czym wyczyścić srebro?Czym wyczyścić srebro? Te cztery domowe sposoby przywrócą mu blask

  • Łyżkę sody oczyszczonej wsyp do szklanki ciepłej wody. Wymieszaj, a następnie wrzuć do mieszanki złotą biżuterię. Pozostaw na 20 minut. Po takiej kąpieli wyczyść kolczyki czy naszyjniki miękką ściereczką lub szczoteczką o miękkim włosiu, a następnie wypoleruj.
  • Do porcji sody oczyszczonej dodaj wodę - tak, by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na zabrudzenia na biżuterii i pozostaw na 15-20 minut. Po wszystkim usuń ją wodą i dalej postępuj jak wyżej. Taka pasta doskonale sprawdzi się przy większych zabrudzeniach.

MakijażJak najlepiej nakładać podkład? Ten produkt wygładzi cerę i ukryje pory

Inne domowe sposoby na czyszczenie złota. Potrzebne składniki masz w swojej kuchni

Z drobnymi zabrudzeniami i delikatnym nalotem poradzi sobie płyn do mycia naczyń. Wystarczy, że dodasz kilka kropli do ciepłej wody, a następnie zanurzysz biżuterię na ok. 15 minut. Po tym czasie wypłucz ją w wodzie, by usunąć resztki płynu, i przetrzyj miękką ściereczką i wypoleruj.

Pozłacaną i złotą biżuterię, która pokryła się patyną, wyczyścisz również solą i sokiem z cytryny. Wystarczy zanurzyć zabrudzone przedmioty w roztworze wody, soli i cytryny i pozostawić na kilkanaście minut do nawet godziny. Sól wejdzie w reakcję z patyną, dzięki czemu łatwiej będzie wyczyścić biżuterię. Na koniec wytrzyj i wypoleruj złoto.

Biżuterii z cennymi kamieniami raczej nie zanurzaj w wodzie. Po takiej kąpieli diamenty czy inne kamienie szlachetne mogą po prostu odpaść. Możesz ją wyczyścić ściereczką zanurzoną w wodzie z płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. Tym sposobem wyczyść też złoty zegarek. Pamiętaj, by robić to delikatnie. Staraj się omijać miejsca, w których ulokowane są ozdoby.

Więcej o: