Czym czyścić fugi? Ten dodatek do herbaty sprawi, że będą wyglądać jak nowe. Kosztuje niecałe 2 zł!

Sprzątanie łazienki to bez dwóch zdań uporczywe zadanie. Najgorszym elementem do wyczyszczenia wydają się fugi. Nawet kilkugodzinne szorowanie może nie dać oczekiwanych efektów. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym w prosty sposób osiągniesz pożądane rezultaty.

Czyszczenie fug to dość męczący proces, który dodatkowo wymaga dużej dokładności. Resztki brudu zalegające między kafelkami mogą z czasem powodować powstawanie pleśni. Drogie detergenty nie zawsze radzą sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Czym czyścić fugi? Najlepsze domowe sposoby

Zaschnięte zabrudzenia na fugach mogą stanowić duży problem nawet dla mocnych detergentów. W walce ze śladami po pleśni, rdzy czy osadem z kamienia pomoże środek znany od lat - sok z cytryny. Jego wykorzystanie jest banalnie proste. Wystarczy, że nałożysz go na plamy za pomocą szczoteczki do zębów. Następnie odczekaj dziesięć minut i zetrzyj płyn używając do tego wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku suchych plam i nalotów, jednak może sobie nie poradzić z innymi typami zabrudzeń. 

Jak radzić sobie z silnymi zabrudzeniami? Pasta z sody oczyszczonej sprawdzi się idealnie

Jeśli sok z cytryny nie usunął plam zalegających na fugach, musisz sięgnąć po prawdziwego pogromcę brudu. W tych przypadkach skorzystaj z pasty przygotowanej z sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń. Połącz 80 gramów proszku z kilkoma kroplami detergentu. Żeby uzyskać jednolitą pastę, możesz dodać do mieszaniny trochę wody utlenionej. Substancję nałóż na brudne fugi i pozwól jej działać przez około 10 minut. Następnie dokładnie zmyj pastę za pomocą mokrej gąbki lub szczoteczki do mycia zębów. Resztki sody zetrzyj mokrą ścierką, a na sam koniec wypoleruj kafelki suchą szmatką. 

Nie możesz domyć brudnych fug? Użyj do tego octu

Na szczególnie uporczywe zabrudzenia możesz użyć mieszanki octu i płynu do mycia naczyń. Do 500 ml kwasu dodaj jedną łyżkę detergentu i dokładnie wymieszaj. Substancję rozprowadź na fugach za pomocą szczoteczki do zębów, najlepiej o miękkim włosiu. Twarde włoski mogą zarysować kafelki. Minusem tego sposobu jest dość intensywny zapach octu. Na szczęście możesz go zmyć od razu po wyszorowaniu fug. Użyj do tego mokrej ściereczki z mikrofibry. 

Więcej o: