Wylewasz wodę po gotowaniu makaronu? Wykorzystaj ją ponownie, a nie pożałujesz

Wodę po gotowaniu zazwyczaj od razu wylewamy do zlewu. Bo niby do czego mogłaby się przydać? Okazuje się, że to błąd. Następnym razem wykorzystaj ją na jeden z tych sposobów, a nie pożałujesz.

Wylewanie wody po gotowaniu makaronu to zły pomysł. Choć wydawać by się mogło, że do niczego już jej nie użyjemy, to mylne założenie. Okazuje się, że można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów, nie tylko w kuchni. Oto kilka z nich!

Zobacz wideo Włoska klasyka - spaghetti aglio olio e peperoncino

Nie wylewaj wody po gotowaniu makaronu. Wykorzystaj ją ponownie w kuchni

Woda po gotowaniu makaronu ma wiele zastosowań w kuchni. Dobrym pomysłem jest takie zaplanowanie jadłospisu, by móc ją jeszcze wykorzystać podczas przygotowywania kolejnych potraw.

Szklankę wody pozostałej po odcedzeniu makaronu możesz użyć do zagęszczenia sosu. Zawarta w niej skrobia sprawi, że sos będzie aksamitny, ułatwi też jego zemulgowanie.

Wodę możesz również wykorzystać do namaczania strączków. Dodatkowo do lekko osolonej wody możesz dodać odrobinę sody oczyszczonej - dzięki temu fasola czy soja szybciej się ugotuje. Będzie też łatwiejsza do strawienia.

Słoną wodę po gotowaniu makaronu możesz ponownie wykorzystać podczas przygotowywania ciasta na pizzę czy focacci. Taki dodatek doskonale spulchni ciasto i sprawi, że poprawi się jego smak.

Woda z dodatkiem skrobi nada się też do mycia naczyń. Następnym razem użyj jej do wyczyszczenia garnków czy patelni.

Co zrobić z wodą po gotowaniu makaronu? Użyj jej do pielęgnacji

Woda po makaronie sprawdzi się nie tylko w kuchni, lecz także w codziennej pielęgnacji. Oto jak jeszcze można ją wykorzystać.

  • Nieposoloną i przestudzoną wodą po gotowaniu makaronu podlej kwiaty. W tym celu możesz też wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków. Zawarta w niej skrobia i składniki mineralne sprawią, że rośliny będą ci wdzięczne.
  • Niesłoną wodę użyj jako płukanki do włosów. Po umyciu polej nią kosmyki, a następnie owiń je w ręcznik i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie spłucz włosy. Taka płukanka doskonale odżywi włosy, a skrobia zadziała jak naturalny botoks.

W wodzie po gotowaniu makaronu możesz też moczyć stopy. Dodaj do niej kilka kropli olejku eterycznego, np. lawendowego czy z eukaliptusa. Taka kąpiel pozwoli pozbyć się obrzęków i doskonale zrelaksuje po ciężkim dniu.

Więcej o: