Czym czyścić płytę indukcyjną, żeby jej nie porysować? Prosty trik na zadbaną kuchnię za jedyne 5 zł

W trakcie gotowania często zdarza się coś rozlać lub po prostu się ubrudzić. Z tego powodu płyta indukcyjna wymaga regularnego czyszczenia. Resztki żywności mogą szybko przyciągnąć niechciane szkodniki do twojego domu. Jednak sprzątanie indukcji nie jest tak proste, jak może się wydawać. Co robić, aby jej przy tym nie porysować?

Płyta indukcyjna najczęściej wykonana jest ze szkła. Z tego powodu plamy, zabrudzenia, ale także i rysy są na niej mocno widoczne. Przy jej czyszczeniu należy bardzo uważać, aby przypadkiem nie uszkodzić jej górnej warstwy. Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym przestaniesz się o to martwić. Zadbaj o bezpieczeństwo płyty indukcyjnej i zapewnij swojej kuchni nieskazitelny wygląd.

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Czym czyścić płytę indukcyjną, żeby jej nie porysować? Skorzystaj z tych produktów

Jak wiadomo, indukcja jest dość podatna na zarysowania. Aby zminimalizować szanse uszkodzenia szkła, do jej czyszczenia najlepiej użyć miękkich akcesoriów. Druciaki, twarde gąbki i szczotki nie wchodzą w grę! Zamiast nich użyj ściereczek z mikrofibry. Nie dość, że ten materiał jest bardzo delikatny, to jeszcze dobrze wchłania wodę i nie zostawia śladów. Dobrą alternatywą dla ściereczki jest papierowy ręcznik. Używając go nie musisz martwić się o zarysowanie idukcji - jest to prawie niemożliwe. 

Przy czyszczeniu płyty indukcyjnej ważny jest także dobór odpowiednich detergentów. Zbyt mocne środki mogą uszkodzić powierzchnie urządzenia. Zamiast silnej chemii zdecyduj się na płyn do mycia naczyń lub szyb. Zawarte w nich substancje dobrze działają na szklanych powierzchniach. Nie są także szkodliwe dla zdrowia i życia, dlatego tym bardziej nadają się do użycia w kuchni. 

Jak zabezpieczyć płytę indukcyjną? Wystarczy trochę wosku

Najprostszym sposobem na zabezpieczenie indukcji jest użycie płynnego wosku lub wazeliny. lanolina i parafina, zawarte w ich składzie, wygładzą szklaną płytę i stworzą na jej powierzchni cienką warstwę ochronną. Wystarczy, że naniesiesz małą ilość substancji na miękką ściereczkę i natrzesz nią blat urządzenia. 

Więcej o: