Najlepszy nawóz do tui? Zazwyczaj wylewasz go do zlewu. Prosty trik na gęste i zielone krzewy

Regularne nawożenie to najlepszy sposób na to, by rośliny w naszych domach i ogrodach rosły zdrowo i wyglądały pięknie. Ta zasada dotyczy również tui i innych iglaków. Choć są łatwe w uprawie i nie mają szczególnych wymagań, nie powinniśmy zapominać o ich odżywianiu. Jaki nawóz do tui wybrać?

Tuja, czyli żywotnik, to bardzo popularna roślina ozdobna w ogrodach. Sadzona głównie jako żywopłot i dla zapewnienia osłony, jest mało wymagająca i prosta w uprawie. Jak większość iglaków, pozostaje zielona przez cały rok. Z tego powodu powinniśmy nie powinniśmy zapominać o jej właściwym nawożeniu. Jak dbać o tuje? W tym celu sprawdzą się domowe nawozy.

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Nawóz do tui. Jak odżywiać żywotnik? Dlaczego tuje żółkną?

Rodzaj nawozu powinien być dostosowany do pory roku i etapu rozwoju rośliny. Nawozy mineralne to specjalne mieszanki bogate w składniki mineralne i mikroelementy. Wiosną i latem do nawożenia tui stosuj środki o wysokiej zawartości azotu. Nawóz powinien być też bogaty w magnez - to jego niedobór sprawia, że tuja żółknie, a jej gałązki obumierają. Zastosuj go dwukrotnie - raz wiosną i raz na początku sezonu letniego. Jesienią wybieraj mieszanki bez azotu, bogate w fosfor i potas. To one wzmocnią odporność żywotników na mróz. Taką mieszankę zastosuj raz.

Oprócz nawozów mineralnych, warto regularnie stosować też nawozy organiczne. Tu idealnie sprawdzą się domowe mikstury.

Nawóz do tui. Domowe sposoby na odżywienie roślin

Najpopularniejszym domowej roboty nawozem jest gnojówka z pokrzyw. Po jej zebraniu, np. po plewieniu ogrodu, wystarczy wrzucić do wiadra, zalać wodą, przykryć i pozostawić na kilka tygodni. Gdy zakończy się proces fermentacji, a mieszanka przestanie się pienić, nawóz jest gotowy do użycia. Podlewamy płynem rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:10.

Do nawożenia iglaków sprawdzi się też… woda po gotowaniu warzyw. Pamiętaj, by nie była solona ani doprawiona! Zapewni sporą dawkę substancji odżywczych i pozwoli ograniczyć marnowanie wody. Dobrze sprawdzi się np. woda po gotowaniu kalafiora, ziemniaków czy fasolki.

Do zakwaszenia gleby wykorzystaj fusy po kawie. Przygotuj z nich wywar lub wymieszaj je z gotowym nawozem w płynie. Pamiętaj, by fusy były czyste i nie zawierały mleka ani cukru. Taką miksturą podlewaj ziemię pod tują.

Latem do nawożenia tui możesz również stosować domowej roboty nawóz z drożdży. Jak go zrobić? Wystarczy, że kostkę świeżych drożdży o wadze 100 g rozpuścisz w 10 litrach wody. Taką mieszanką możesz podlewać rośliny lub wykorzystać ją do oprysku przeciwko chorobom grzybowym.

Kiedy przycinać tuje? Jak często to robić?

Przycinanie tui prowadzi do jej zagęszczenia, zapobiega też zbyt gwałtownemu rozrostowi gałęzi. Dzięki temu zapewnimy też odpowiedni kształt żywotników. Kiedy przycinać tuje? Takie zabiegi najlepiej jest przeprowadzać między marcem a lipcem, najpóźniej do połowy sierpnia. Tuje rosnące w żywopłotach przycinaj 2-3 razy w sezonie, te wolno rosnące - wedle potrzeb. Pierwsze przycinanie zawsze wykonuj wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Więcej o: