Aż 500 zł mandatu dla rowerzysty. Powód? Brak odpowiedniego wyposażenia. Oto 5 niezbędnych elementów

Zarówno obowiązkowe wyposażenie, jak i stan roweru są jasno opisane przez polskie prawo. Za niespełnianie podstawowych wymagań rowerzystów czekają mandaty wynoszące aż 500 złotych. Jazda na złym sprzęcie może skutkować nie tylko karą finansową, ale także spowodowaniem wypadku. Jak odpowiednio przygotować rower, aby tego uniknąć?

Mandaty za poruszanie się na rowerze niespełniającym wymogów prawnych wynoszą od 20 aż do 500 złotych! Najwyższe kary mają zachęcać rowerzystów do regularnego sprawdzania i dbania o swój sprzęt. Jednocześnie, dzięki szerokim widełkom, drobne usterki będą odpowiednio "wycenianie" przez służby porządkowe. W takim razie, o co trzeba zadbać, aby uniknąć mandatu? Oto obowiązkowe wyposażenie roweru

Zobacz wideo Czy dostaniesz mandat za jazdę na rowerze bez kasku?

Mandat 500 zł dla rowerzystów. Jak go uniknąć?

Każdy jednoślad poruszający się po drogach publicznych musi być wyposażony w:

  1. Jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej położone z przodu,
  2. Jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt, umiejscowione z tyłu,
  3. Co najmniej jedno światło pozycyjne o barwie czerwonej,
  4. Przynajmniej jeden sprawny hamulec,
  5. Sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Jeśli masz zamiar poruszać się rowerem wyłącznie w dzień, to nie musisz martwić się o dodatkowe oświetlenie. Według prawa jednoślad nie jest pojazdem fabrycznie wyposażonym w światła dzienne, mijania lub drogowe. W związku z tym posiadanie i używanie ich wymagane jest jedynie podczas jazdy w nocy, w tunelu oraz bądź gdy na trasie panują złe warunki atmosferyczne. 

Prawo, a kwestie bezpieczeństwa. Czy trzeba jeździć w kasku?

Przepisy same w sobie nie narzucają rowerzystom obowiązku jazdy w kasku. Nie oznacza to jednak, że ochraniacze na głowę wcale nie są potrzebne. Nawet drobne wypadki mogą zagrozić życiu lub zdrowiu rowerzysty, dlatego ochrona głowy jest tak ważna. Kaski zbudowane są najczęściej z kilku warstw. Wewnątrz można znaleźć piankę polistyrenową zapewniającą wytrzymałość i komfort noszenia. Na zewnątrz ochraniacza znajduje się twardsza skorupa wykonana z lekkich materiałów. Obie struktury mają za zadanie przyjąć moc uderzenia na siebie. Jeśli zobaczysz na nich jakiekolwiek pęknięcie, koniecznie wymień kask. Odkształcone elementy nie są w stanie równie skutecznie chronić głowę rowerzysty. 

Oprócz ochrony czaszki kask spełnia jeszcze jedną funkcję — skutecznie osłania nas przed promieniami słonecznymi. Jazda w upale bez okrycia głowy może skutkować udarem słonecznym. Niektóre ochraniacze posiadają także daszek zasłaniający oczy przed promieniami słońca. Dzięki temu rowerzysta może skupić się na trasie, zachowując pełną widoczność.

Więcej o: