Jak wyczyścić żelazko? Najlepsze triki na przypalenia i brud. Potrzebne składniki masz w swojej kuchni

Chwila nieuwagi podczas prasowania i na żelazku mogą pojawić się ślady przypaleń. Choć zniszczonych w ten sposób ubrań już nie uratujemy, sprzęt wciąż będzie nadawał się do użytku. Wystarczy, że poświęcimy mu chwilę. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Podpowiadamy.

Ślady przypaleń i zabrudzenia pojawiają się na stopie żelazka nie tylko przez naszą nieuwagę. Zbierający się brud, kamień z wody z kranu czy nawet resztki detergentów pozostałe po praniu sprawiają, że na powłoce pojawiają się zanieczyszczenia. A podczas prasowania na ubraniach pozostają plamy. Dlatego powinniśmy regularnie czyścić nasz sprzęt. Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na brudne i przypalone żelazko.

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Jak wyczyścić żelazko? Potrzebne składniki masz w swojej kuchni

Do usunięcia śladów przypaleń możesz wykorzystać ocet. Wystarczy, że nasączysz nim ściereczkę, a następnie dokładnie wyszorujesz przypalenia. Pamiętaj, by wcześniej odłączyć urządzenie od prądu. Octem możesz też usunąć kamień.

  • Do zbiornika wlej ocet zmieszany z wodą demineralizowaną w proporcji 1:1.
  • Następnie uruchom opcję pary. Kiedy opróżnisz już zbiornik, wypłucz go, a spód żelazka przetrzyj, by pozbyć się resztek osadu.

Jak wyczyścić patelnię?Jak wyczyścić patelnię? Wystarczą dwa produkty, aby lśniła jak nowa!

Silne przypalenia z żelazka ze stopą stalową usuniesz przy pomocy sody oczyszczonej. Jak to zrobić? Wymieszaj sodę z wodą tak, by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na zanieczyszczenia i pozostaw na ok. 15 minut. Po tym czasie usuń środek, a powierzchnię przetrzyj. Zanim przejdziesz do czyszczenia, pamiętaj o odłączeniu urządzenia od prądu.

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Inne sposoby na pozbycie się zabrudzeń

Zabrudzenia i przypalenia usuniesz też solą kuchenną. Na papierze do pieczenia lub folii aluminiowej rozsyp cienką warstwę soli, a następnie zacznij przesuwać po niej rozgrzane żelazko. Po chwili ślady przypaleń powinny zniknąć.

Gdy ślady przypaleń pojawią się na żelazku z powłoką ceramiczną, warto sięgnąć po… białą świeczkę. Najlepiej, by była to zwykła świeca, bez dodatku substancji zapachowych. Jak to zrobić?

Czyszczenie fugCzym czyścić fugi? Ten dodatek do herbaty przywróci im dawny blask

  • Lekko rozgrzej urządzenie.
  • Zacznij przesuwać świecą po zabrudzeniach tak, by dokładnie pokryły się woskiem.
  • Po chwili zetrzyj go miękką ściereczką, a następnie zacznij prasować gazetę lub szary papier. Dzięki temu pozbędziesz się tłustych śladów.
  • Resztki świecy z otworów żelazka usuń wykałaczką lub patyczkiem kosmetycznym.

By uniknąć przypaleń, pamiętaj, by temperaturę żelazka dostosowywać do zaleceń na metce ubrań i rzeczy. Nie pozostawiaj urządzenia w pozycji poziomej, szczególnie na ubraniach. Zawsze używaj wody demineralizowanej i regularnie czyść stopę.

Więcej o: