Jak wyczyścić żelazko? Najlepsze triki na przypalenia i brud. Potrzebne składniki masz w swojej kuchni

Chwila nieuwagi podczas prasowania i na żelazku mogą pojawić się ślady przypaleń. Choć zniszczonych w ten sposób ubrań już nie uratujemy, sprzęt wciąż będzie nadawał się do użytku. Wystarczy, że poświęcimy mu chwilę. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Podpowiadamy.

Ślady przypaleń i zabrudzenia pojawiają się na stopie żelazka nie tylko przez naszą nieuwagę. Zbierający się brud, kamień z wody z kranu czy nawet resztki detergentów pozostałe po praniu sprawiają, że na powłoce pojawiają się zanieczyszczenia. A podczas prasowania na ubraniach pozostają plamy. Dlatego powinniśmy regularnie czyścić nasz sprzęt. Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na brudne i przypalone żelazko.

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Jak wyczyścić żelazko? Potrzebne składniki masz w swojej kuchni

Do usunięcia śladów przypaleń możesz wykorzystać ocet. Wystarczy, że nasączysz nim ściereczkę, a następnie dokładnie wyszorujesz przypalenia. Pamiętaj, by wcześniej odłączyć urządzenie od prądu. Octem możesz też usunąć kamień.

  • Do zbiornika wlej ocet zmieszany z wodą demineralizowaną w proporcji 1:1.
  • Następnie uruchom opcję pary. Kiedy opróżnisz już zbiornik, wypłucz go, a spód żelazka przetrzyj, by pozbyć się resztek osadu.

Silne przypalenia z żelazka ze stopą stalową usuniesz przy pomocy sody oczyszczonej. Jak to zrobić? Wymieszaj sodę z wodą tak, by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na zanieczyszczenia i pozostaw na ok. 15 minut. Po tym czasie usuń środek, a powierzchnię przetrzyj. Zanim przejdziesz do czyszczenia, pamiętaj o odłączeniu urządzenia od prądu.

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Inne sposoby na pozbycie się zabrudzeń

Zabrudzenia i przypalenia usuniesz też solą kuchenną. Na papierze do pieczenia lub folii aluminiowej rozsyp cienką warstwę soli, a następnie zacznij przesuwać po niej rozgrzane żelazko. Po chwili ślady przypaleń powinny zniknąć.

Gdy ślady przypaleń pojawią się na żelazku z powłoką ceramiczną, warto sięgnąć po… białą świeczkę. Najlepiej, by była to zwykła świeca, bez dodatku substancji zapachowych. Jak to zrobić?

  • Lekko rozgrzej urządzenie.
  • Zacznij przesuwać świecą po zabrudzeniach tak, by dokładnie pokryły się woskiem.
  • Po chwili zetrzyj go miękką ściereczką, a następnie zacznij prasować gazetę lub szary papier. Dzięki temu pozbędziesz się tłustych śladów.
  • Resztki świecy z otworów żelazka usuń wykałaczką lub patyczkiem kosmetycznym.

By uniknąć przypaleń, pamiętaj, by temperaturę żelazka dostosowywać do zaleceń na metce ubrań i rzeczy. Nie pozostawiaj urządzenia w pozycji poziomej, szczególnie na ubraniach. Zawsze używaj wody demineralizowanej i regularnie czyść stopę.

Więcej o: