Domowe sposoby na mrówki. Rozsyp tę przyprawę, a szybko pozbędziesz się problemu

Mrówki w domu to problem, z którym zmagamy się szczególnie latem. Choć te owady nie są niebezpieczne, to bywają uciążliwe. Jak się pozbyć mrówek z domu? Jest na to kilka prostych sposobów.

Mrówki zaglądają do naszych domów w poszukiwaniu schronienia i pokarmu. Szczególnie latem, gdy temperatura rośnie i często otwieramy okna. Owadów nie ogranicza nawet wysokość budynku. Żywią się wszystkim, co znajdą w domu. By się ich pozbyć, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Mrówki w domu. Jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim pamiętaj, by dobrze zabezpieczać żywność. Regularnie wyrzucaj śmieci, odpady bio trzymaj w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Sprzątaj też okruchy i nie zostawiaj niedojedzonych resztek jedzenia na stole czy blacie. Zabezpiecz kratki wentylacyjne. Przyda się specjalna siatka lub stare rajstopy. Sprawdź też pęknięcia czy nieszczelności w murze, szczególnie w okolicach okien. 

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Jeśli zauważysz w ogrodzie obecność mrówek, warto je chwilę poobserwować. Na ścieżkach, którymi się poruszają, wokół drzwi balkonowych czy okien rozsyp sodę oczyszczoną lub cynamon. To zniechęci owady do odwiedzin. Warto rozłożyć też liście pomidorów lub piołunu.

W ogrodzie lub na balkonie zasadź natomiast lawendę, majeranek lub miętę. Ich zapach zadziała na nie odstraszająco.

Preparat na mrówki w domu. Naturalne sposoby na pozbycie się owadów

Chcąc pozbyć się mrówek, pomocna może się okazać pułapka z drożdży. Jak ją przygotować?

  • 100 g świeżych drożdży wymieszaj ze 100 g cukru.
  • Dodaj litr wody i odstaw mieszankę na godzinę.
  • Przelej miksturę do niewielkich pojemników i rozstaw je w miejscach, w których najczęściej pojawiają się mrówki.

W kuchni, np. w pobliżu kosza na śmieci, rozłóż pastylki kamforowe, a szafki opryskaj octem. Oba zapachy są dla mrówek nieprzyjemne i skutecznie je odstraszą. W ten sam sposób zadziała też mielony pieprz. Wystarczy 5 łyżek tej przyprawy wymieszać ze szklanką wody, a miksturę rozpylić tam, gdzie pojawiają się mrówki.

Okolice okien możesz opryskać olejkiem eterycznym. Najlepiej sprawdzą się cytrynowe, lawendowe czy miętowe. Możesz też rozłożyć watę nasączoną zapachem, za którym nie przepadają.

Więcej o: