Kalendarz ogrodnika. Jakie kwiaty sadzić w lipcu? Te rośliny i warzywa najlepiej rosną latem

Mogłoby się wydawać, że lipiec to zdecydowanie zbyt późna pora na sadzenie kwiatów i warzyw. Niektóre rośliny rosną jednak najlepiej, gdy zasieje się je latem. Mimo to musisz pamiętać, że nie wszystkie okazy flory poradzą sobie z wakacyjnymi upałami. Jakie kwiaty sadzić w lipcu? Oto kilka przykładów.

Lipiec to pracowity miesiąc dla rolników i właścicieli ogrodów. To właśnie wtedy można zebrać plony z upraw zasianych na wiosnę. Z tego powodu okres wakacyjny, to najlepszy moment na zagospodarowanie wolnej przestrzeni po zbiorach. Jakie kwiaty sadzić w lipcu, aby rosły przez całe lato

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jakie kwiaty sadzić w lipcu? Te odmiany będą o tej porze idealne do ogrodu

W lipcu najlepiej jest sadzić rośliny, które wytrzymają wysokie temperatury. Z tego powodu to właśnie w tym miesiącu często sieje się kwiaty dwuletnie, które zakwitną w następnym sezonie. Malwy, stokrotki, bratki, czy niezapominajki nadają się idealnie do późnego zasiewu. W lipcu sadzi się także byliny, które zakwitają po 8-10 tygodniach. Kwiaty takie jak rudbekia, ostróżka, czy funkia będą upiększały twój ogród przez całe lato.

Jakie warzywa siać w lipcu? Możesz mieć obfite plony przez całe wakacje

Warzywa sadzone w lipcu, tak samo, jak kwiaty, muszą być odporne na wysokie temperatury. Po pierwszych zbiorach najlepiej jest od razu zasiać rośliny o krótkim okresie wegetacyjnym. W ten sposób będziesz w stanie zebrać je już późnym latem. Pamiętaj także, aby trzymać się terminów, które najbardziej odpowiadają dobremu rozwojowi warzyw: 

  • cebuli siedmiolatki – można ją siać przez cały lipiec oraz w marcu, kwietniu i sierpniu,
  • endywii – do doniczek lub na rozsadniku, a gdy podrośnie, przesadzić do gruntu,
  • kapusty pekińskiej — w ostatni tydzień lipca,
  • kopru ogrodowego i włoskiego — podczas upalnych dni należy go zraszać,
  • rzodkwi i rzepy — jedynie późne odmiany.
Więcej o: