Przebarwienia na twarzy mogą przybierać różną postać. Najczęściej powstają na skutek nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny. By się ich pozbyć, nie trzeba od razu sięgać po drogie kosmetyki. Plamy, piegi czy ślady po trądziku można usunąć domowym sposobem. Pomogą składniki, które masz w swojej kuchni.
Przebarwienia i piegi pojawiają się na twarzy na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. By uniknąć ich powstawania, pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem. Przebarwienia to też efekt stanów zapalnych czy objaw problemów zdrowotnych — w tym hormonalnych. Blizny po trądziku najczęściej pojawiają się po nieumiejętnym ich wyciskaniu i rozdrapywaniu krost. Dlatego lepiej tego nie robić.
W pozbyciu się przebarwień pomocne są domowe maseczki. Do ich przygotowania potrzebujesz składników, które już masz w swojej kuchni. Są też tanie i łatwo dostępne.
Jednym ze sposobów na rozjaśnienie cery jest maseczka z ogórka. Jak ją zrobić?
Starty ogórek możesz wymieszać też z jogurtem naturalnym lub kefirem, oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Kwas mlekowy rozjaśni przebarwienia, a ogórek dodatkowo nawilży skórę.
Sok z cytryny możesz też stosować jak tonik. Uważaj jednak na uczulenia! Sok z cytryny nałóż na wacik, a następnie przetrzyj nim twarz. By uniknąć podrażnień, najlepiej stosuj go wieczorem. Po jego zastosowaniu nie wystawiaj też skóry na słońce.
Do usunięcia przebarwień i rozjaśnienia cery wykorzystaj ziemniaka. Obierz go, opłucz dokładnie pod bieżącą wodą i przekrój na pół lub na plasterki. Następnie zacznij pocierać skórę twarzy kilka razy. Taki okład możesz stosować codziennie. Sok z surowych ziemniaków zawiera przeciwutleniacze i witaminę C, które pomogą w walce z przebarwieniami. Dodatkowo pomogą załagodzić stany zapalne.
Z przebarwieniami na twarzy poradzą sobie też oleje. Najlepiej sprawdzą się z pestek dyni, moreli czy awokado. Blizny i plamy rozjaśni też olej rycynowy.