Sprawdzony sposób na komary? Wystarczą dwa składniki, aby skutecznie je odstraszyć

Komary są prawdziwym utrapieniem. Ich obecność może skutecznie popsuć nam wyjazd czy zakłócić spokojny sen. Szczególnie gdy już zostaniemy ukąszeni i pojawia się swędzący bąbel. W jaki sposób temu zapobiec? Co odstrasza komary? Podpowiadamy.

Swędzące ukąszenia, irytujące brzęczenie — to nieodłączne elementy letnich wyjazdów. Obecne w Polsce komary co prawda nie roznoszą groźnych chorób, ale są wyjątkowo uporczywe. By je odstraszyć, warto sięgnąć po domowe sposoby.

Zobacz wideo Te ptaki zjadają nawet kilka tysięcy komarów dziennie

Co odstrasza komary? Sięgnij po nieprzyjemne dla nich zapachy

Niektóre zapachy potrafią skutecznie odstraszyć komary i zniechęcić je do ataku. Na balkonie czy parapecie zasadź zioła np. bazylię lub miętę. Nieprzyjemną dla tych owadów woń wydziela też lawenda i pelargonia pachnąca, które doskonale sprawdzą się jako ozdoby na balkonie czy tarasie. Podobnie zadziała kocimiętka, która kwitnie w sezonie ich największej aktywności. W ogrodzie posadź komarzycę, czyli Plektrantusa koleusowatego. Ich silny zapach odstraszy zarówno komary, jak i mole.

By zniechęcić komary do nocnych odwiedzin, na parapecie możesz rozłożyć plasterki surowej cebuli. Nie wlecą one dzięki temu do pokoju. Jeśli nie przeszkadza ci zapach octu, możesz też położyć na parapecie lub przy łóżku nasączoną nim gąbkę.

Oprysk na komary. Domowy sposób na odstraszenie intruzów

Do odstraszenia komarów możesz wykorzystać domowy spray, który świetnie sprawdzi się jako mgiełka do ciała. Do jego przygotowania będziesz potrzebować wódki oraz olejku eterycznego. Najlepiej sprawdzą się: migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, anyżowy lub z drzewa herbacianego. Wystarczy wymieszać szklankę alkoholu z 20 ml oleju i przelać do butelki z atomizerem. Warto przed spryskaniem całego ciała przeprowadzić jednak wcześniej próbę uczuleniową. 

Więcej o: