Domowe sposoby na mszyce. Jak się ich pozbyć na dobre? Potrzebne składniki masz w kuchni

Mszyce to najczęściej występujące szkodniki roślin. Atakują nasze ogródki, balkony, a nawet kwiaty doniczkowe, siejąc w nich prawdziwe spustoszenie. W pozbyciu się tych owadów pomogą domowe sposoby na mszyce.

Mszyce rozmnażają się bardzo szybko i równie szybko czynią ogromne szkody w naszych uprawach. Atakują młode pędy i pąki kwiatowe, wysysając z nich soki. Liście zaczynają żółknąć i marszczyć się, roślina staje się słaba i przestaje rosnąć. Osłabienie dodatkowo naraża ją na ataki innych szkodników i grzybów. Jak pozbyć się tych szkodników? Sprawdź domowe sposoby na mszyce.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Domowy sposób na mszyce. Wykonaj te opryski, by pozbyć się owadów

Jednym ze sprawdzonych sposobów na mszyce jest domowej roboty oprysk. Do jego wykonania wykorzystaj produkty, które masz w swojej kuchni np. ocet. Jest niezastąpiony nie tylko w czasie codziennych porządków. Jego zapach odstraszy owady. Jak wykonać oprysk z octu?

  • Ocet i wodę wymieszaj w proporcji 1:10 - na litr wody potrzebujesz 100 ml octu.
  • Do mieszanki możesz dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Dzięki temu lepiej przylegnie do łodyg i liści.
  • Wymieszaj i przelej do spryskiwacza.

Roślinę spryskaj dokładnie, nie omijając spodu liści. Uważaj jednak na kwiaty. Ocet może im zaszkodzić.

Innym ze sposobów na pozbycie się mszyc jest oprysk z czosnku. Zadziała nie tylko na owady, lecz także na pleśń i choroby grzybowe.

  • 3-4 ząbki czosnku rozgnieć lub posiekaj i wrzuć do słoika.
  • Zalej chłodną wodą i zakręć.
  • Odstaw w ciepłe miejsce na 24 godziny.

Po tym czasie przecedź miksturę i przelej ją do spryskiwacza. Dla delikatniejszego działania możesz ją rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. Zaatakowane rośliny opryskaj dokładnie, nie pomijając żadnego liścia.

Na mszyce pomoże też oprysk z mleka. By go wykonać, wymieszaj mleko z wodą w proporcji 1:1. Przelej do spryskiwacza i staranie pokryj mieszanką rośliny.

Soda na mszyce. Nie tylko do oprysku

To najtańszy i najprostszy sposób na mszyce. Jak wykonać oprysk z sody?

  • Łyżeczkę sody oczyszczonej wymieszaj z 2 litrami ciepłej wody.
  • Wymieszaj i przelej do spryskiwacza. Zaczekaj, aż woda przestygnie.

Do mieszanki możesz dodać kilka kropli szarego mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Możesz nią też przecierać liście — rób to jednak delikatnie, by ich nie uszkodzić. Rośliny w doniczkach możesz po kilku dniach umyć pod prysznicem.

Więcej o: