Sposób na ślimaki w ogrodzie. Poznaj skuteczne triki ogrodników. Są banalnie proste i kosztują grosze

Niszczą nasze uprawy i potrafią narobić wiele szkód. Właśnie dlatego, gdy tylko zauważymy ich obecność, szybko chcemy znaleźć sposób na ślimaki w ogrodzie. Podpowiadamy zatem najlepsze triki, aby ich się pozbyć.

Ślimaki w ogrodzie najbardziej aktywne są rankiem i wieczorem, a także podczas deszczowej pogody. Wtedy wychodzą na żer, a znakiem ich obecności są pasy śluzu. I choć pojedyncze okazy są codziennością i nie stanowią zagrożenia, problemem jest inwazja. Wtedy warto sięgnąć po sprawdzony i domowy sposób na ślimaki w ogrodzie.

Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy

Sposób na ślimaki w ogrodzie. Obsadź grządki tymi roślinami

By uniknąć niechcianej wizyty ślimaków i zniechęcić je do ucztowania w naszych ogródkach, warto zasadzić w nich odstraszające rośliny. W pobliżu miejsc, w których się gromadzą czy grządek, na których najczęściej ucztują, zasadź mydlnicę lekarską, majeranek lub macierzankę. Sprawdzą się też rumianek, tymianek, szałwia, cebula czy bylica piołun. Ślimaki nie przepadają za ich smakiem i zapachem, szybko więc zniechęcą się do zaglądania w grządki. Rośliny te możesz posadzić pomiędzy truskawkami, kapustą czy kwiatami.

Skuteczny środek na ślimaki. Działa jak naturalna bariera

By odstraszyć ślimaki, warto sięgnąć po naturalne bariery i na ścieżkach czy w okolicach grządek rozsypać odstraszające i blokujące drogę składniki. Jednym z nich jest kawa. Wystarczy, że rozsypiesz fusy wokół roślin i ścieżek. Pamiętaj, by były czyste — pozbawione mleka i cukru, który może przyciągnąć mrówki. Podobnie zadziała cynamon. Możesz go dodać do kawy, by wzmocnić jej działanie.

Zniechęcająco zadziałają też skorupki jajek, trociny, popiół drzewny czy drobne kamyczki. Obsyp nimi grządki. Ślimaki nie będą w stanie się przez nie przedrzeć.

Więcej o: